UWAGA!

Od 18 października  jest już  w niedziele, w Sanktuarium „Ecce Homo”  Msza św. o godz.   10.00.

 

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA  25 X 2020

Rocznica Poświęcenia Kościoła Własnego

Ogłoszenia

– Dziś wspominamy rocznicę poświęcenia kościoła, po mszy świętej o 12.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i hymn Ciebie Boga wysławiamy..

– Dziś nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30, natomiast w tygodniu o 17.15.

Intencja modlitwy różańcowej w  listopadzie: za dusze w czyśćcu cierpiące.

– W środę przypada święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Solenizantom a zwłaszcza księdzu dr Tadeuszowi Noskowi, kapelanowi cmentarza, panu  kościelnemu Tadeuszowi  oraz Tadeuszowi nadzwyczajnemu szafarzowi, życzymy obfitych łask Bożych i opieki Patrona.

W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wszystkich Świętych – Msze święte w porządku niedzielnym. Ze względu na sytuację epidemiczną nie będzie Mszy św. o godz. 14.00 na cmentarzu parafialnym. Zamiast tego o godz. 17.00 tu w kościele będzie nabożeństwo za zmarłych połączone z wypominkami.  

– 1 listopada na cmentarzu Batowickim w kaplicy przy ul. Powstańców, Msze św. będą o godz. 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00 – po której wyruszy procesja po nowym cmentarzu.

W kaplicy przy ul. Reduta, Msze św. będą o godz. 8.30 i 10.30.

W poniedziałek 2 listopada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, Dzień Zaduszny. Msze święte w kościele będą o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 16.30 i 18.00.

Po Mszy o godz. 9.30 i 18.00 będzie procesja żałobna do kaplicy męczeństwa połączona z modlitwami za zmarłych.  

Z powodu pandemii zachęcamy, aby odwiedziny cmentarzy zaplanować na dłuższy czas niż tylko 1 i 2 listopada. Dlatego też odpust zupełny, który normalnie można zyskać od 1 do 8 listopada i ofiarować za zmarłych, został przez Stolicę Apostolską rozciągnięty na wszystkie dni listopada. Każdy kto w listopadzie nawiedzi cmentarz i pomodli się za zmarłych może zyskać odpust zupełny, ofiarowany za dusze czyśćcowe.

– Na wypominki roczne i listopadowe przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii w godzinach otwarcia.. Za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych jest odprawiana Msza święta w ostatni piątek miesiąca przez cały rok o godzinie 18.00. Za jednego zmarłego składamy – ofiarę w wysokości intencji mszalnej.

Wypominki listopadowe są czytane codziennie w listopadzie o godzinie 17.30 i odmawiany jest Różaniec za zmarłych – składamy dobrowolną ofiarę.

– Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone na tacę w ubiegłą trzecią niedzielę miesiąca na remont organów i nowe ławki do kościoła, zebrano 6549 zł. i 5 euro.  Dziękujemy za dotychczas składane ofiary oraz wpłacane na konto parafialne. 

– Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, która znajduje się przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w Gościu Niedzielnym i Niedzieli. Jest nowy numer gazetki parafialnej Dobry Pasterz a w nim wiele interesujących artykułów z życia parafii min. o I Komunii św. dzieci, Fundacji Po pierwsze Człowiek, remoncie organów, chórze Celesta oraz o zmarłych kapłanach Ks. Stanisławie Dobrzanowskim i Krzysztofie Wójcickim, są również czasopisma dla dzieci i młodzieży.    I jeszcze słowo na temat Ewangeliarza…….

Rada Dzielnicy III i Muzeum Krakowa zapraszają do udziału w ankiecie i warsztatach on-line związanych z planami utworzenie muzeum prezentującego historię i dziedzictwo kulturowe terenów tworzących dzielnicę. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie  www.dzielnica3.krakow.pl.

 

 

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA 18 X 2020

Obecna niedziela rozpoczyna w Kościele Tydzień Misyjny. Przez chrzest zostaliśmy włączeni do Kościoła, który jest misyjny. Każdy z nas jest odpowiedzialny za misje, za szerzenie Ewangelii. Jeśli zatem swoim życiem nie będziemy świadczyć o Chrystusie, stracimy swoją tożsamość. Módlmy się za tych którzy na różnych kontynentach głoszą Dobrą Nowinę o zbawieniu.

 Ogłoszenia

– Obecna niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny. Przez cały tydzień możemy składać OFIARY na misje, do puszki przed obrazem MB Nieustającej Pomocy,.

– Dziś nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30, natomiast w tygodniu o 17.15.

– Dziś przypada święto  św. Łukasza Ewangelisty – patrona służby zdrowia. Ks. Łukaszowi i wszystkim solenizantom życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia i opieki św. Patrona.

– w poniedziałek przypada wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

– we wtorek uroczystość św. Jana Kantego, głównego patrona archidiecezji i miasta Krakowa. Jego orędownictwu powierzamy całe środowisko akademickie naszego miasta, profesorów, studentów, a także nauczycieli i wychowawców, którym on patronuje.

– w czwartek 22 października wspomnienie św. Jana Pawła II. Uroczystości odpustowe w Sanktuarium na Białych Morzach w Łagiewnikach. W czwartek o  godz. 18.00   Msza św. dla Grupy Modlitwy św. O. Pio – zapraszamy

– Rada Dzielnicy III zaprasza na spacery z przewodnikiem po terenie Prądnika Czerwonego, które odbędą się w sobotę 24 października i w niedzielę 25 października. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.dzielnica3.krakow.pl

– W przyszłą niedzielę można będzie nabyć po każdej mszy św. Ewangeliarz na 2021 r., a  w liturgii wspominać będziemy rocznicę poświęcenia kościoła.

W związku z wprowadzonymi od 17 października br. obostrzeniami należy przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu Krakowa „czerwoną strefą”. Dotyczy to liczby osób gromadzących się w świątyniach, odległości między nimi, a także wcześniej ustanowionego nakazu zakrywania ust i nosa.  W naszym kościele może przebywać 93 osoby.

Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy Świętej w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, Arcybiskup krakowski udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej, dla wszystkich wiernych.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Niniejsza decyzja obowiązuje aż do odwołania.

Obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii.

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych – Czy będzie Msza św. o godz. 14.00 przy ołtarzu polowym na cmentarzu parafialnym, będzie to zależało od sytuacji epidemicznej.

Na wypominki roczne i listopadowe przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii w godzinach otwarcia. Wypominki roczne czytane są w każdą niedzielę przed Mszą o godzinie 8.00, 11.00 12.30 i 16.00. Za dusze wypominane w wypominkach rocznych jest odprawiana Msza święta w ostatni piątek miesiąca przez cały rok o godzinie 18.00. Na wypominki roczne za jednego zmarłego składamy ofiarę w wysokości intencji mszalnej. Wypominki jednorazowe są czytane codziennie w listopadzie podczas modlitwy za zmarłych i składamy dobrowolną ofiarę.

 – Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, która znajduje się przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w Niedzieli w  Gościu Niedzielnym. Są czasopisma dla dzieci.

Wszystkim   życzymy dobrej niedzieli i Bożego błogosławieństwa… Zachęcamy do codziennej modlitwy różańcowej w rodzinach.

 

 DEKRET DOTYCZĄCY DYSPENSY

OD OBOWIĄZKU UCZESTNICTWA WE MSZY ŚW.

Zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymaga od duszpasterzy Archidiecezji Krakowskiej odnowionej gorliwości w stałym towarzyszeniu Wiernym, którzy szczególnie w warunkach niepewności potrzebują Chrystusowego umocnienia.

  1. W związku z wprowadzonymi od 17 października br. obostrzeniami należy przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu parafii „żółtą lub czerwoną strefą”. Dotyczy to liczby osób gromadzących się w świątyniach (limit osób w przeliczeniu na powierzchnię świątyni), odległości między nimi, a także wcześniej ustanowionego nakazu zakrywania ust i nosa.
  2. Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy Świętej w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej (kan. 1247 KPK) dla wszystkich wiernych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Niniejsza decyzja obowiązuje aż do odwołania.
  3. Na Księżach Proboszczach spoczywa obowiązek precyzyjnego poinformowania wiernych o obowiązujących zasadach zgromadzenia liturgicznego oraz o powyższej dyspensie.
  4. Tam, gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu. Szczególnie osoby korzystające z dyspensy będą dzięki temu mogły wyrazić łączność ze wspólnotą i przez wzmożoną osobistą modlitwę wyjednywać światu ocalenie.
  5. Obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii.
  6. Nie ulegają zmianie szczególne warunki sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, które uwzględniają zastosowanie w konfesjonałach folii ochronnej nadającej się do częstej dezynfekcji. Możliwe są również, po konsultacji z zainteresowanymi chorymi i ich rodzinami odwiedziny kapłana z sakramentami w ich domu.
  7. Zachowuje ważność polecenie, by raz w tygodniu, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne, odprawiana była w parafiach Msza Święta według formularza w czasie pandemii.

Na czas podejmowania duchowych wysiłków, każdemu według jego stanu i powołania, udzielam pasterskiego błogosławieństwa i polecam Bogu przez przyczynę Świętych Patronów.

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

 

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 11 X 2020

 Ogłoszenia

– W naszej Ojczyźnie przeżywamy Dzień Papieski – włączmy się w przeprowadzaną w całym kraju zbiórkę na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich rodzin.   

– Dziś nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30, natomiast w tygodniu o 17.15.    

W tym tygodniu w liturgii:

– w poniedziałek wspomnienie bł. Jana Beyzyma apostoła trędowatych.  

– we wtorek 13 października – 103 rocznica objawień M. B. w Fatimie i zakończenie tegorocznych nabożeństw fatimskich. O godz. 18.00 będzie Msza święta z kazaniem, po niej Różaniec fatimski. Po różańcu uroczysta procesja wokół kościoła z figurą MB Fatimskiej, prosimy o przyniesienie  świec – przyjdźmy całymi rodzinami. O 17.15 różaniec dla dzieci.

– w środę św. Małgorzaty Marii Alacoque.  Modlitwą otoczmy nauczycieli i wychowawców w dniu ich święta.

– w czwartek św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

– w piątek 16 października św. Jadwigi Śląskiej – dzień wyboru Kard. Karola Wojtyły na papieża.  Różaniec prowadzą róże męskie.

– w sobotę wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego bpa i   męczennika. O godz. 17.00 Msza święta w sanktuarium Ecce Homo w intencji wszystkich, którzy proszą o łaski za przyczyną św. Brata Alberta i bł. Matki Bernardyny  

– Parafialna Grupa Odnowy w Duchu Świętym „Wieczernik” zaprasza na spotkanie przy stole słowa Bożego i miłosiernego czynu w poniedziałek o godz. 19.00 w salce pod kościołem.

– Pouczenie chrzcielne dla rodziców i chrzestnych, którzy planują chrzest 18 października lub 1 listopada będzie w piątek o 19.00  w salce katechetycznej.

 – W przyszłą trzecią niedzielę miesiąca składka będzie przeznaczona na remont organów i nowe ławki do kościoła.  Bóg zapłać za dotychczas składane ofiary oraz wpłacane na konto parafialne.

 – Wypominki roczne i jednorazowe przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii w godzinach jej otwarcia.  Za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych jest odprawiana Msza święta przez cały rok w ostatni piątek miesiąca o godzinie 18.00.

Z powodu trwającej kwarantanny u Sióstr Albertynek, Sanktuarium „Ecce Homo” jest zamknięte. Dlatego w dniu dzisiejszym Msza święta z godziny 10.00, która jest odprawiana u Sióstr, będzie odprawiona w kościele parafialnym o godz. 10.05. 

– W ramach Akcji Pomocy dla Sierocińca i Chrześcijan z Betlejem, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, są sprzedawane na zewnątrz kościoła różańce z drewna oliwnego. Ofiary wspomogą biednych chrześcijan w Betlejem. 

– Z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II zachęcamy do obejrzenia filmu: „Wojtyła. Śledztwo”. Zostanie on wyświetlony dla naszej parafii w środę 21 X o godz. 19.30 w Multikinie.  Na hasło „Dobry Pasterz” bilety w cenie 13 zł. Zapisy w zakrystii; chcemy wiedzieć, ile zarezerwować miejsc. W kinie obowiązuje zajmowanie co 2 miejsca, maseczka i dezynfekcja rąk.

– Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zachęca do rozpoczęcia Nowenny Życia od 13 do 21 października. W naszym kościele nowenna będzie po Mszy św. o godz. 8.00.

Ze względu na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną zmianie ulegają zasady obowiązujące kandydatów do sakramentu bierzmowania.

Wszyscy uczniowie spełniają praktyki religijne podane w formularzach. Dodatkowo:

Uczniowie klas 6 i 7 przychodzą jedynie na spotkania w pierwsze piątki miesiąca (msza o 19.15, spowiedź 16.00 – 19.15).

Uczniowie klas 8 przychodzą na spotkania w pierwsze piątki miesiąca (msza o 19.15, spowiedź 16.00 – 19.15) i dodatkowo spotkania od listopada do maja: dla uczniów SP 95 w każdy drugi piątek miesiąca  o 16.30, dla uczniów SP 109 w każdy trzeci piątek miesiąca o 16.30. Uczniowie z innych szkół wybierają termin spotkania z podanych powyżej. Spotkania odbywają się w kościele. Na spotkaniach obowiązuje zachowanie reżimu sanitarnego, maseczki, 2m odległości.

Wszelkie szczegóły na stronie parafialnej w zakładce bierzmowanie.

 

XXVII  NIEDZIELA ZWYKŁA 4 X 2020

Ogłoszenia

–  Przeżywamy uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej.  Bóg zapłać Ojcu Krzysztofowi Ziętkowskiemu ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej za głoszone dziś Słowo Boże.

Suma odpustowa o 12.30. O godzinie 17.00 będzie procesja różańcowa do pięciu ołtarzy,  zapraszamy wszystkich parafian, a szczególnie Róże Kobiet i Mężczyzn.

– Nabożeństwa różańcowe codziennie o godzinie 17:15.

– jutro wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

– we wtorek św. Artura, to również imieniny ks. Artura Gielaty, życzymy obfitych łask Bożych i opieki Patrona w pracy duszpasterskiej i katechetycznej z młodzieżą.

O godz. 9.00 będzie uroczysta Msza św. na rozpoczęcie nowego Roku Akademickiego Uniwersytetu Rolniczego. O godz. 18.00 zapraszamy na Mszę św. Za dusze w czyśćcu cierpiące.

– w środę NMP Różańcowej. O godz. 17.00 zapraszamy dzieci klas III wraz z rodzicami na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. –  będzie poświęcenie różańców.

– w piątek wspomnienie bł. Wincentego kadłubka i św. Dionizego biskupa i męczennika

– Parafialna grupa Odnowy w Duchu Świętym „Wieczernik”, zaprasza ludzi dobrej woli i niespokojnego serca na Eucharystię inaugurującą cykl spotkań służących reaktywacji osobowo-wspólnotowych relacji z Bogiem Żywym w Trójcy Jedynym Prawdziwym  w poniedziałek 5 października o godz. 18.00.

– W czwartek Stowarzyszenie Krwi Chrystusowej zaprasza na adorację w kościele od godz. 17.00.

– Jak zawsze w drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę świętą w intencji naszej Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej – naszego parafianina.

– Czwarte Ogólnopolskie Spotkanie Margaretek odbędzie się w sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, rozpoczęcie o godz. 9.00, szczegóły na afiszach.

– W przyszłą niedzielę, będziemy przeżywać w naszej Ojczyźnie XX Dzień Papieski.  Włączmy się w przeprowadzaną w tym dniu w całym kraju zbiórkę na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich rodzin, pokazując czynem, że nie brak nam wyobraźni miłosierdzia, o którą prosił papież.

– Chór Pastores serdecznie zaprasza wszystkie chętnie śpiewające osoby (w szczególności Panów) do przyłączenia się do wspólnoty chórzystów. Zapraszamy na próby wokalne w poniedziałki i środy w godzinach 19.30 – 21.00 w salce Domu Parafialnego.   Wszelkie potrzebne informacje znajdują się również w gablocie przy Kościele.

– W niedzielę 11 października z inicjatywy Siostry Szczepany prowadzącej Sierociniec w Betlejem, w ramach Akcji Pomocy dla Sierocińca i Chrześcijan, którzy w związku z pandemią znajdują się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, odbędzie się sprzedaż różańców z drewna oliwnego poświęconych w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, w cenie 6 zł za sztukę. Różańce będą sprzedawane przez wolontariuszy przy wyjściu z kościoła. Pieniądze pozyskane z Akcji trafią do Sierocińca i wspomogą biednych chrześcijan w Betlejem.

 

 

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA 27 IX 2020

  Ogłoszenia

– Dzisiejsza niedziela jest obchodzona jako Dzień Migrantów i Uchodźców, ofiarami do skarbony przy obrazie MB Nieustającej Pomocy, możemy przez cały tydzień wesprzeć poszkodowanych w pożarze obozu na wyspie Lesbos.

– Nieszpory niedzielne o godzinie 17.30.

 W tym tygodniu w liturgii:

– w poniedziałek św. Wacława męczennika

– we wtorek święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

– w środę Hieronima, kapłana i doktora Kościoła

– w czwartek św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

– w piątek wspomnienie świętych Aniołów Stróżów

– Spotkanie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Wieczernik” w poniedziałek o godz. 19.00, będzie Msza święta i spotkanie w salce.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

– w czwartek Godzina święta Straży Honorowej o  1700.

– W piątek spowiadamy rano od godziny 6.30 i popołudniu od 16.00. O 16.30 Msza święta dla dzieci.  Msza św. dla kandydatów do bierzmowania z klas szóstych, siódmych i ósmych o godz. 19.15.

W I sobotę o godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót. Od godz. 9.00 odwiedzimy chorych. Prosimy zgłosić w zakrystii.      

– W czwartek rozpoczyna się nowy rok akademicki. Studentów zapraszamy na Msze święte w każdą niedzielę o godzinie 19.15. Zachęcamy także studentów chętnych do współtworzenia scholi oraz do służby przy ołtarzu. Studentów zapraszamy również na spotkania Duszpasterstwa Akademickiego, które będą we wtorki o 19:30. Informacje na temat Duszpasterstwa Akademickiego u ks. Damiana.

W czwartek 1 października o godz. 8:00 będzie Msza Święta na rozpoczęcie roku akademickiego Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego.

Wspólnota młodzieży pracującej „Lumen fidei” zaprasza na adorację w środę o godzinie 19:00 w Kaplicy Adoracji. Zapraszamy młodzież pracującą i chętnych, którzy chcieliby dołączyć do wspólnoty „Lumen fidei”.

– W przyszłą niedzielę Uroczystość Odpustowa w naszej parafii ku czci Matki Bożej Różańcowej.  Sumę odpustową o godzinie 12.30  odprawi Ks. Mirosław Kozina, długoletni wikariusz naszej parafii, który w tym roku przeżywa 15 lecie święceń kapłańskich.

O godzinie 17.00 będzie procesja różańcowa do pięciu ołtarzy – zapraszamy wszystkich parafian, zwłaszcza Róże.

– Za tydzień będziemy gościć Misjonarzy Oblatów, którzy będą głosić kazania i rozprowadzać kalendarze misyjne na 2021 rok – ofiary złożone przy okazji ich nabycia, przeznaczone są na misyjną działalność Misjonarzy Oblatów.   

Ponieważ występuje wzrost zachorowań na koronawirusa, przepisy sanitarne nakładają obowiązek zakrywania w świątyni: ust oraz nosa. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne.

–  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w  Niedzieli, w Gościu NiedzielnymSą czasopisma dla dzieci.

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 20 IX 2020

Ogłoszenia

–  Nieszpory niedzielne o godzinie 17.30.  

W tym tygodniu w liturgii:

– w poniedziałek święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty

– we wtorek 22 września przypada liturgiczne wspomnienie bł. Bernardyny Jabłońskiej Współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Albertynek; w Sanktuarium Ecce Homo jest to Uroczystość. W tym roku zbiega się ono z 80-tą rocznicą śmierci  Błogosławionej.  Dziękczynna  Msza Św. za dar jej życia i posłannictwa będzie sprawowana w Sanktuarium Ecce Homo o godz.17.00 Do wspólnej modlitwy serdecznie zapraszają siostry albertynki.

Fundacja „Po Pierwsze Człowiek” prowadzona przez siostry albertynki poszukuje wolontariuszy chętnych do zaangażowania się w posługę osobom w kryzysie bezdomności. Potrzebna jest pomoc przy wydawaniu posiłków oraz przy segregacji i wydawaniu odzieży w siedzibie fundacji przy ul. Woronicza 3b. Wszystkich zainteresowanych współpracą zapraszamy na spotkanie informacyjne online w czwartek 24 września o godz. 19:00. Link do spotkania będzie dostępny na fanpage’u fundacji, a także na stronie internetowej parafii:

Link bezpośrednio do spotkania onlkne : https://www.facebook.com/events/250517032907126/

(http://popierwszeczlowiek.pl/ oraz facebook.com/Fundacja-Po-Pierwsze-Czlowiek)

– w środę wspomnienie św. Ojca Pio.

– w czwartek na Mszę wieczorną zapraszamy  Grupę Modlitwy Św. O. Pio

– w sobotę św. Męczenników Kosmy i Damiana – patronów lekarzy i aptekarzy. To również imieniny Damiana Kuchty, życzymy obfitych łask Bożych i opieki Patrona w pracy ze studentami w naszej parafii.

– W sobotę 26 września odbędzie się XI Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik. O godz. 10:00 konferencja, różaniec i o 12:00 Msza święta.

– Spotkanie dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I Komunii świętej  odbędzie się we wtorek 22 września o godz. 19:00 w kościele.

W sobotę 26 września w Częstochowie po raz kolejny odbędzie się wydarzenie ewangelizacyjne „Męskie Oblężenie Jasnej Góry”. Przygotowanie do tego wydarzenia trwa przez cały tydzień. Zapraszamy mężczyzn do udziału w konferencjach, które dostępne online będą codziennie od dziś przez cały tydzień.

Zachęcamy do wspólnego udziału w naszym kościele. Transmisja konferencji będzie okazją do spotkania, wspólnej refleksji i modlitwy w męskim gronie – dziś o godz. 20.15 oraz od poniedziałku do soboty o godz. 19.00 w kościele (we wtorek wyjątkowo w salce pod kościołem). W sobotę o 19.00 różaniec w męskim gronie (zapraszamy też Róże Różańcowe mężczyzn) oraz transmisja z Jasnej Góry.

– Dziś Marcin, alumn naszego seminarium kończy miesięczną praktykę duszpastersko-katechetyczną w naszej parafii. Dziękujemy serdecznie za posługę i życzymy obfitych łask Bożych w przygotowaniu się do przyjęcia święceń diakonatu.

–  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w Niedzieli, Źródle w Gościu Niedzielnym. Jest nowy numer czasopisma List wydawanego przez Dominikanów. Są czasopisma dla dzieci.


XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 13 IX 2020

 Ogłoszenia

– Nieszpory niedzielne o godzinie 17.30. Dziś nabożeństwo fatimskie o godz. 19.15 Msza święta z kazaniem, po niej Różaniec fatimski i uroczysta procesja wokół kościoła z figurą MB Fatimskiej – prosimy o przyniesienie  świec. Przyjdźmy całymi rodzinami.

– w poniedziałek 14 września Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Kancelaria parafialna w tym dniu nieczynna. Główne uroczystości  odbywają się w Mogile – szczegóły  w gablotce przy drzwiach kościoła. Nasza parafia wraz z dekanatem uczestniczy w sobotę 19 września

– we wtorek wspomnienie Matki Bożej Bolesnej

– w czwartek o godz. 17.00 u Sióstr Albertynek, będzie Msza św. ku czci bł. Matki Bernardyny z racji trwającej nowenny przed 80 – tą rocznicą jej śmierci. O godz. 16.15 modlitwa różańcowa w intencji wszystkich, którzy dziękują i proszą o łaski za wstawiennictwem św. Brata Alberta i bł. Matki Bernardyny.  

– w piątek święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski

– Pouczenie chrzcielne dla rodziców i chrzestnych, którzy planują chrzest 20 września   odbędzie się w piątek o godz. 19.00 w salce katechetycznej.  W październiku chrzest będzie tylko w niedzielę  18 października

– W przyszłą trzecią niedzielę miesiąca składka będzie przeznaczona na remont organów i nowe ławki do kościoła.  Bóg zapłać za dotychczas składane ofiary oraz wpłacane na konto parafialne. Czyszczenie i remont organów to koszt 72.000 zł. W naszych organach jest 1800 piszczałek. Szczegóły będą zamieszczone na stronie internetowej.

– Za tydzień 20 września na Mszy świętej z udziałem dzieci o godz. 11:00 rozpoczniemy rok formacyjny dzieci i Domowego Kościoła. Zapraszamy i zachęcamy dzieci do zapisania się do różnych grup dziecięcych – Oazy, scholi, służby liturgicznej, Róż różańcowych. Zapraszamy małżonków do wspólnoty Domowego Kościoła.

– Chłopców z klas czwartych, piątych i szóstych, którzy chcieliby zostać ministrantami zapraszamy na spotkanie w piątek o godzinie 17.00.

W niedziele o godz. 9.45 w salce domu katechetycznego jest zawsze próba scholki dziecięcej. Zapraszamy dziewczynki.

– Spotkanie dla rodziców dzieci klas III przygotowujących się do I Komunii świętej  odbędzie się we wtorek 22 września o godz. 19:00 w kościele. 

– Zmarła śp. + Krystyna Harasz, mama ks. dr Leszka Harasza, naszego rodaka.  Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek, 14 września  o godzinie 10.00 w naszym  kościele. 

– W związku z pandemią koronawirusa i brakiem możliwości zbiórki żywności w sklepach Parafialny Zespół Caritas zwraca się do naszych Parafian o pomoc! Prosimy o składanie ofiar do puszki z napisem „Caritas” znajdującej się przy obrazie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Zebrane środki posłużą na zakup żywności dla najbardziej potrzebujących z naszej Parafii. Bóg zapłać za wsparcie i zrozumienie.

– Na  26 września zaplanowano kolejne już męskie Oblężenie Jasnej Góry. W  tym  czasie  odbędą się też warsztaty tematyczne online od 20 września. Szczegóły na stronie internetowej parafii. W naszym kościele na ekranie będzie można obejrzeć i wysłuchać konferencji. 20 w niedzielę o godz. 20.15 w pozostałe dni o godz. 19.00 – zapraszamy wszystkich mężczyzn pragnących odnowić swoją więź z Bogiem.

 

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 6 IX 2020

 

Ogłoszenia

– Dziś nabożeństwo różańcowe dla Róż kobiet i mężczyzn o godzinie 17°°. Intencja modlitwy na wrzesień: za dzieci i młodzież, za rodziców, nauczycieli i wychowawców.

– Już od tej niedzieli porządek Mszy św. jak w ciągu roku, jest również Msza św.  o godzinie 1600 i 1915

– Spotkanie Parafialnego Zespołu Caritas odbędzie się w poniedziałek  o godz. 16.30. Zapraszamy chętnych do włączenia się w prace Zespołu.

– we wtorek 8 września, Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

– w środę wspomnienie bł. Anieli Salawy, dziewicy. O godz. 17.30 zapraszamy na adorację i różaniec osoby, które podjęły zobowiązanie duchowej adopcji dziecka poczętego jeszcze nie narodzonego – modlimy się za matki oczekujące potomstwa.

Natomiast po Mszy wieczornej o godz. 19.00 wznawiamy spotkania biblijne z panią dr Elżbietą Wiater – serdecznie zapraszamy.

Również w środę o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie Duszpasterskiej Rady Parafialnej.

– w czwartek Stowarzyszenie Krwi Chrystusowej zaprasza  na adorację w kościele od godz. 17.00.  W czwartek o godz. 20.00 będzie spotkanie redakcyjne gazetki parafialnej Dobry Pasterz.  Zapraszamy zainteresowanych  do włączenia się w redagowanie tego czasopisma.

– w piątek o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę świętą w intencji naszej Ojczyzny i  Prezydenta Rzeczypospolitej – naszego parafianina.

– w sobotę wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Odpust w parafii Ojców Pijarów przy ul. Dzielskiego.

– w przyszłą niedzielę 13 września o godz. 12.30 Ks. Damian Drzyżdżyk odprawi Mszę świętą pożegnalną, pragniemy mu podziękować za 3 lata pracy duszpasterskiej w naszej parafii, zapraszamy tych, którzy chcą wyrazić wdzięczność księdzu Damianowi.

Również w przyszłą niedzielę 13 września, nabożeństwo fatimskie. O godz. 19.15 Msza święta z kazaniem, po niej Różaniec fatimski i uroczysta procesja wokół kościoła z figurą MB Fatimskiej – prosimy o przyniesienie  świec. Przyjdźmy całymi rodzinami.

– Za tydzień 13 września odbędzie się przy kościele kwesta w związku z wyjazdem Moniki na misje – prosi o wsparcie.

– w niedzielę 13 września w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się XXVIII Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Udajemy się tam indywidualnie, gdyż dotychczas zapisało się mało osób.

– Na  26 września zaplanowano kolejne już męskie Oblężenie Jasnej Góry. W  tym  czasie  odbędą się też warsztaty tematyczne online, by dać nam szansę wzrostu w męskiej odpowiedzialności. Natomiast w sobotę 26 września odbędzie się właściwe spotkanie na Jasnej Górze, które również będzie transmitowane on-line. Szczegóły na stronie internetowej parafii. Zapraszamy wszystkich mężczyzn pragnących odnowić swoją więź z Bogiem. Wszystkich żyjących w Kościele oraz tych, którym z Kościołem nie jest po drodze. Chcemy po męsku wejść w nowe doświadczenie Boga w Kościele.”

W piątek zmarł ks. kan. dr Stanisław Dobrzanowski, przez wiele lat jako emeryt odprawiał i pomagał w naszej parafii. Msza św. pogrzebowa będzie w środę 9 września o godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Gołczy k. Miechowa. W naszym kościele Msza św. za śp. Ks. Stanisława będzie w niedzielę 13 września o godz. 8.00.

 

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA  30 VIII 2020

 

Ogłoszenia

– Nieszpory niedzielne dziś o godz. 1730. W przyszłą niedzielę nabożeństwo różańcowe dla Róż kobiet i mężczyzn o godzinie 17°°. Intencja modlitwy na wrzesień: za dzieci i młodzież oraz nauczycieli i wychowawców.

– we wtorek 1 września wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy. To 81 rocznica wybuchu II wojny światowej. Powinnością naszą jest pamiętać o żołnierzach poległych w obronie Ojczyzny oraz ofiarach II wojny światowej.  O godz. 18.00 Msza świętą: Za dusze w czyśćcu cierpiące.

– we wtorek 1 września rozpoczyna się nowy rok szkolny i katechetyczny. Rozpoczynamy go jak zawsze z Bogiem.  Ponieważ w szkołach, poszczególne grupy wiekowe rozpoczynają o różnych godzinach, dlatego Msza święta  dla dzieci i młodzieży będzie 1 września o godzinie 18°°.  Zapraszamy rodziców, nauczycieli i wychowawców. Od godz. 17.00 będzie możliwość spowiedzi. 

– W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Godzina święta Straży Honorowej w czwartek o 17.00, następnie Msza św. i spotkanie w salce.

– W piątek spowiadamy rano od 6.30 i po południu od godziny 16.00.

O godzinie 16:30 Msza święta dla dzieci.  O 19:15 Msza św. dla klas VI, VII i VIII, która jest zarazem rozpoczęciem  przygotowania do bierzmowania. Natomiast po Mszy św. w salce spotkanie młodzieży oazowej Ruchu Światło-Życie – zapraszamy chętnych do włączenia się.

– W I sobotę o godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót. Od godz. 9.00 odwiedzimy chorych, prosimy zgłosić w zakrystii.

– Od przyszłej niedzieli porządek Mszy świętych jak w ciągu roku, będzie również Msza święta o godz. 16.00  i  19.15.

– W minionym tygodniu odbyła się druga tura przenosin księży w naszej archidiecezji. Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski zwolnił ks. Damiana Drzyżdżyka z obowiązków wikariusza w naszej parafii i mianował wikariuszem w parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie. Ks. Damianowi dziękujemy za kilkuletnią pracę duszpasterską zwłaszcza z młodzieżą oazową i koordynację katechez młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Ksiądz Damian na pożegnanie odprawi we wrześniu Mszę świętą – data będzie wcześniej podana.

Nowym wikariuszem został mianowany Ks. Artur Gielata, będzie katechizował w Szkole Podstawowej nr 109. Serdecznie witamy w naszej wspólnocie i życzymy Bożego błogosławieństwa w pełnieniu posługi duszpasterskiej w naszej parafii.

– Do naszej parafii został skierowany na miesięczną praktykę w ramach studiów, alumn krakowskiego seminarium duchownego Marcin Chołodniuk z Zakopanego, serdecznie witamy w naszej wspólnocie i życzymy owocnej praktyki duszpasterskiej.

– w niedzielę 13 września w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się XXVIII Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Wyjazd autokaru od kościoła o godz. 7:00. Zapisy w zakrystii.

– Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone na poszkodowanych w Bejrucie w kwocie 5.073 zł. Bóg zapłać za ofiarność.

– Na  26 września zaplanowano kolejne już męskie Oblężenie Jasnej Góry. To szczególne wydarzenie kierowane do mężczyzn, poprzedzone będzie 6 dniowym cyklem warsztatów w naszej parafii. Zapraszamy do zapoznania się z tegorocznym planem Oblężenia na stronie parafialnej oraz w gablotach.

– Dziś przed kościołem Stowarzyszenie Charytatywne „Dobrosław” przeprowadzi Akcję Pomocy dla ciężko chorej MILENKI, która cierpi na nowotwór miednicy i wymaga kosztownego leczenia – proszą o wsparcie.

– Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, która jest przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w Niedzieli, w Gościu Niedzielnym. Są czasopisma dla dzieci.

 

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA 23 VIII 2020

Wstęp.

Chrystus jest pełnią Bożego Objawienia, to On posiada klucze, które otwierają przed nami tajemnice życia, przebaczenia, zbawienia. A Kim dla mnie jest Jezus Chrystus? 

Szymon Piotr odpowiedział na nie Jezusowi odważnie: „Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego”.   Módlmy się dziś, abyśmy mimo różnych wątpliwości, nie stracili z oczu Jezusa i tak jak św. Piotr potrafili uznać w Nim Syna Bożego.

 Ogłoszenia

– Nieszpory niedzielne dziś o godz. 1730.

 W liturgii w tym tygodniu wspominamy:

– w poniedziałek święto św. Bartłomieja, apostoła

– w środę Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Msze święte o godz. 6.30, 8.00, 9.30 i 18.00.  Odnowimy Akt Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej Jasnogórskiej.    

– w czwartek św. Moniki

– w piątek św. Augustyna, biskupa 

– w sobotę  wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela

– Jak zawsze w ostatni piątek miesiąca zapraszamy na Mszę świętą o godz. 18.00 za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych.

– Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone na tacę w ubiegłą trzecią niedzielę miesiąca na remont organów i nowe ławki do kościoła,  po przeliczeniu przez przedstawicieli Duszpasterskiej Rady Parafialnej zebrano  8.056 zł.  Dziękujemy za dotychczas składane ofiary oraz wpłacane na konto parafialne.  

–  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w  Niedzieli, w Gościu Niedzielnym. Są czasopisma dla dzieci i młodzieży.

Wszystkim życzymy dobrego przeżycia niedzieli.

 


XX NIEDZIELA ZWYKŁA 16 VIII 2020

Ogłoszenia

– Nieszpory niedzielne  o godz. 1730.  Dziś po  Mszy wieczornej spotkanie Róż męskich w salce.

W liturgii w tym tygodniu wspominamy:

– w poniedziałek Święto św. Jacka, patrona archidiecezji krakowskiej. O godz. 17.00 u Sióstr Albertynek, będzie Msza św. ku czci bł. Matki Bernardyny z racji trwającej nowenny przed 80 – tą rocznicą jej śmierci. O godz. 16.15 modlitwa różańcowa w intencji wszystkich, którzy dziękują i proszą o łaski za wstawiennictwem św. Brata Alberta i bł. Matki Bernardyny.  

– w czwartek wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła

– w piątek św. Piusa X, papieża

– w sobotę NMP Królowej, po Mszy św. o godz. 8.00 nastąpi poświęcenie rodzin i parafii Niepokalanemu Sercu Maryi. To Papież Pius XII ustanowił święto Maryi Królowej i polecił, aby w tym dniu ponawiano poświęcenie rodzaju ludzkiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

– We wtorek 18 sierpnia przypada 5 rocznica śmierci Ks. kanonika Floriana Grucy, długoletniego proboszcza naszej parafii – z tej racji o godz. 18.00 będzie Msza św. a po niej poświęcenie pamiątkowej tablicy w kaplicy męczeństwa.

– Bóg zapłać Ks. Damianowi Kuchcie i wszystkim, którzy wzięli udział w 40 pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę a także tym, którzy wspierali ich modlitwami.

– Na prośbę Przewodniczącego Episkopatu Polski od dziś przez cały tydzień, możemy składać ofiary na pomoc mieszkańcom Bejrutu w Libanie, którzy ucierpieli na skutek potężnego wybuchu. Ofiary można składać do puszki przed obrazem M B Nieustającej Pomocy i zostaną przekazane na rzecz dotkniętych cierpieniem przez Caritas Polska.

– Przypominamy, że w czasie wakacji w niedziele nie ma Mszy świętej o godzinie 1600 i 1915.  

–  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w   Niedzieli, Źródle w Gościu Niedzielnym. Są czasopisma dla dzieci i młodzieży.


XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 9 VIII 2020

Ogłoszenia

Przeżywamy miesiąc sierpień, tak ważny w historii naszej Ojczyzny. Już za kilka dni setna rocznica Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą. W naszych modlitwach pamiętajmy o tych, którzy polegli walcząc o wolność i niepodległość Ojczyzny i innych krajów Europy. Modlimy się za pielgrzymów, którzy w Pielgrzymce Krakowskiej idą na Jasną Górę.

– Nieszpory niedzielne dziś o godz. 17.30.

W kalendarzu liturgicznym:

– w poniedziałek Święto św. Wawrzyńca diakona i męczennika

– we wtorek wspomnienie św. Klary – od godz. 16.00 wchodzi na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Krakowska – w modlitwie łączmy się z pielgrzymami.

– w środę o  godz. 17.30 zapraszamy na adorację i różaniec osoby, które podjęły zobowiązanie duchowej adopcji dziecka poczętego jeszcze nie narodzonego

– w czwartek 13 sierpnia Święto M. B. Kalwaryjskiej. O godz. 18.00 będzie Msza święta i   nabożeństwo fatimskie. Po Mszy różaniec fatimski i uroczysta procesja wokół kościoła z figurą MB Fatimskiej – prosimy o przyniesienie  świec. Przyjdźmy całymi rodzinami.

– w piątek wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika Oświęcimia.

O godz. 18.00 zapraszamy na Mszę świętą w intencji naszej Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej.

– w sobotę Uroczystość Wniebowzięcia N. M. P. – święto obowiązkowe. Msze święte w porządku niedzielnym. Po każdej mszy św. poświęcenie owoców, ziół i kwiatów.

– Pouczenie chrzcielne dla rodziców i chrzestnych, którzy planują chrzest 16 sierpnia lub 6 września w piątek o godz. 19.00 w salce katechetycznej.

– W przyszłą trzecią niedzielę miesiąca składka będzie przeznaczona na trwający remont organów i nowe ławki do kościoła.  Bóg zapłać za dotychczas składane ofiary oraz wpłacane na konto parafialne.

– Przypominamy, że w czasie wakacji w niedziele nie ma Mszy świętej o godzinie 1600 i 1915.  Kancelaria nieczynna we wtorki i czwartki.

– W związku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą w kościołach naszej Ojczyzny, będą całonocne  Adoracje Najświętszego Sakramentu. W naszym kościele adoracja rozpocznie się w Wigilię Wniebowzięcia Maryi w piątek o godz. 21.00. O północy będzie Msza święta i dalszy ciąg adoracji do godz. 6.30. Zapraszamy grupy modlitewne i wszystkich parafian.

  – Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego. Jest wiele tytułów czasopism rodzina wierząca powinna czytać katolicką prasę, pogłębiając swoją wiarę. Interesujące artykuły w Niedzieli, w  Gościu Niedzielnym. Są czasopisma dla dzieci.

Wszystkim życzymy dobrego przeżycia niedzieli oraz błogosławieństwa Bożego w nowym tygodniu! Wyjeżdżającym na wakacje i urlopy, życzymy Bożej opieki oraz bezpiecznego i udanego wypoczynku.


XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 2 VIII 2020

Ogłoszenia

– Dziś Matki Bożej Anielskiej – w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny „Porcjunkuli”.  O godz. 17.00 nabożeństwo różańcowe dla róż kobiet i mężczyzn. Intencja modlitwy różańcowej w sierpniu: O opiekę Maryi nad naszą Ojczyzną i trzeźwość w narodzie. 

Przeżywamy miesiąc sierpień obfitujący w ważne wydarzenia w naszej Ojczyźnie. Jak co roku Episkopat Polski wzywa do abstynencji. To jest nasz egzamin z wolności i miłości do Ojczyzny!

 W liturgii Kościoła w tym tygodniu:

– we wtorek św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars. O godz. 18.00 zapraszamy na Mszę św. Za dusze w czyśćcu cierpiące.

– w środę rocznica poświęcenia rzymskiej Bazyliki NMP – Matki Bożej Śnieżnej

– w czwartek 6 sierpnia święto Przemienienia Pańskiego.  O godz. 9.00 na wzgórzu wawelskim będzie Msza św. i wyruszy Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej na  Jasną Górę – pamiętajmy o pielgrzymach w naszej codziennej modlitwie.

– w sobotę św. Dominika 

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca.

– w czwartek Godzina święta Straży Honorowej o 1700.

– w I piątek spowiadamy rano od godziny 630 i po południu od godziny 1700.  

– Przypominamy, że przez okres wakacji w niedziele, nie ma Mszy świętej o godzinie 1600 i 1915.    Kancelaria nieczynna we wtorki i czwartki.

– Bóg zapłać za ofiary złożone na Misje MIVA Polska – zebrano 3733 zł i wpłacono na konto.

– Ponieważ występuje wzrost zachorowań na koronawirusa, zalecamy dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej dla osób starszych, mających objawy infekcji oraz tych wszystkich którzy obawiają się pandemii.

Przepisy sanitarne nakładają obowiązek zakrywania w świątyni: ust oraz nosa, na ulicy dystansu społecznego. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne.

–  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w Niedzieli, w  Gościu Niedzielnym. Są czasopisma dla dzieci.

    Wszystkim życzymy dobrego przeżycia niedzieli.  Wyjeżdżającym na wakacje i urlopy, życzymy Bożej opieki oraz bezpiecznego i udanego wypoczynku.


XVII NIEDZIELA ZWYKŁA 26 VII 2020

 Ogłoszenia

– Dziś w liturgii wspominamy św. Joachima i Anny, rodziców NMP – dziękujemy Bogu za nasze rodziny. O godz. 17.30  nieszpory niedzielne.

Z okazji wczorajszego wspomnienia św. Krzysztofa, poświęcenie pojazdów przy kościele dziś po Mszy św. o godz. 8.00, 12.30 i 18.00. Przy Sanktuarium św. Brata Alberta o 10.00. Składane przy tym ofiary będą przeznaczone na pomoc misjonarzom, w ramach akcji MIVA.

–  W przyszłą niedzielę, o 17.00 nabożeństwo różańcowe dla róż kobiet i mężczyzn. Intencja modlitwy różańcowej w sierpniu: O opiekę Maryi nad naszą Ojczyzną i trzeźwość w narodzie.

W liturgii Kościoła w tym tygodniu:

– w środę wspomnienie św. Marty

– w piątek św. Ignacego z Loyoli, założyciela zakonu Jezuitów. Msza św. wieczorna za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych.

– w sobotę św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła. Jest to pierwsza sobota miesiąca sierpnia. O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót. Chorych odwiedzimy od godz. 9.00.  Prosimy zgłosić w zakrystii.

– Przypominamy, że przez okres wakacji w niedziele, nie ma Mszy świętej o godzinie 1600 i 1915.    Spowiadamy w tygodniu rano od godziny 730 do 800 i popołudniu od 1730 do 1800.

Kancelaria nieczynna we wtorki i czwartki.

– Bóg zapłać za złożone ofiary w ubiegłą trzecią niedzielę miesiąca na remont organów i nowe ławki w kościele. Zebrano 9.808 zł. Bóg zapłać rodzinom i osobom wpłacającym na konto parafialne.

– Apelujemy o zachowywanie sanitarnych zasad bezpieczeństwa w naszej świątyni. 

  –  Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, która jest przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w Gościu Niedzielnym, Niedzieli  – są czasopisma dla dzieci.

Wszystkim życzymy dobrego przeżycia niedzieli.  Wyjeżdżającym na wakacje i urlopy, życzymy Bożej opieki oraz bezpiecznego i udanego wypoczynku.

 


XVI NIEDZIELA ZWYKŁA 19 VII 2020

Ogłoszenia

– Nieszpory niedzielne dziś o godz. 17.30. Przez cały lipiec po Mszy św. wieczornej odmawiamy Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa.

– Do końca sierpnia kancelaria parafialna jest  nieczynna we wtorki i czwartki.  

W tym tygodniu w liturgii wspominamy: 

– w poniedziałek bł. Czesława, kapłana

– w środę święto św. Marii Magdaleny

– w czwartek święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy

– w piątek św. Kingi

– w sobotę święto św. Jakuba, Apostoła i wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Z tej racji w sobotę po mszy świętej o godz. 8.00 i 1800 odbędzie się przy kościele poświęcenie pojazdów mechanicznych. Poświęcenie pojazdów będzie również w przyszłą niedzielę 26 lipca po mszy świętej o godz. 8.00, 12.30 i 1800 – przy kościele oraz przy Sanktuarium św. Brata Alberta Ecce Homo o godz. 10.00.  Ofiary przy tym składane są przeznaczone na zakup środków transportu dla misjonarzy polskich pracujących w krajach misyjnych. Swoją ofiarę składam jako wdzięczność Bogu za szczęśliwie przejechane kilometry.

– Przypominamy, że przez okres wakacji w niedziele, nie ma Mszy świętej o godzinie 1600 i 1915.    Spowiadamy w tygodniu rano od godziny 730 do 800 i popołudniu od 1730 do 1800.   

– Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zbiórka sprzętu odbędzie się na parkingu przy kościele 24 i 25 lipca do godz. 12:00. Przychody z tej akcji wspomogą misjonarzy polskich pracujących w najbiedniejszych krajach świata Zambii, Kamerunie, Kenii i Tanzanii.

Zmarł Ks. Krzysztof Wójcicki, przed laty wikariusz w naszej parafii. Msza święta pogrzebowa będzie w środę o godz. 13.00 tu w naszym kościele, następnie odprowadzenie do grobu na cmentarzu parafialnym.

–  Polecamy na wakacyjny, wolny czas lekturę prasy katolickiej, która jest do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego.


XV NIEDZIELA ZWYKŁA 12 VII 2020

   Ogłoszenia

– Lipiec jest tradycyjnie miesiącem poświęconym Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, stąd po   Mszy św. wieczornej odmawiamy Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa.

– Przypominamy, że w czasie wakacji w niedzielę, nie ma Mszy świętej o godzinie 1600 i 1915.

– Do końca sierpnia kancelaria parafialna będzie nieczynna we wtorki i czwartki.  

W liturgii Kościoła w tym tygodniu:

– w poniedziałek 13 lipca wspomnienie św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. O godz. 18.00 nabożeństwo Fatimskie, będzie Msza święta z kazaniem, po niej Różaniec i uroczysta procesja wokół kościoła z figurą MB Fatimskiej – prosimy o przyniesienie  świec. Przyjdźmy całymi rodzinami.

– we wtorek  św. Henryka

– w środę św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła

– w czwartek wspomnienie NMP z Góry Karmel, Matki Bożej Szkaplerznej.  Po Mszy o godz. 18.00 nabożeństwo do św. Jana Pawła II i spotkanie w salce  Róż męskich.

– w piątek  o godz. 17.00 u Sióstr Albertynek, będzie Msza Św. ku czci bł. Matki Bernardyny z racji trwającej nowenny przed 80 – tą rocznicą jej śmierci. O godz. 16.15 modlitwa różańcowa w intencji wszystkich, którzy dziękują i proszą o łaski za wstawiennictwem św. Brata Alberta i bł. Matki Bernardyny.

– sobotę wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, kapłana

– Pouczenie chrzcielne dla rodziców i chrzestnych, którzy planują chrzest 19 lipca lub 2 sierpnia będzie w piątek, 17 lipca po Mszy świętej wieczornej w domu katechetycznym.

– W przyszłą trzecią niedzielę miesiąca składka będzie przeznaczona na trwający remont organów i nowe ławki do kościoła. 

– Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zbiórka sprzętu odbędzie się na parkingu przy kościele 24 i 25 lipca do godz. 12:00. Przychody z tej akcji wspomogą misjonarz polskich pracujących w najbiedniejszych krajach świata Zambii, Kamerunie, Kenii i Tanzanii.

– W ubiegłą niedzielę „na powodzian” zebrano 6140 zł. i wpłacono na konto Caritas archidiecezji – Bóg zapłać za ofiary!

– Dziś druga tura wyborów prezydenckich, pamiętajmy o spełnieniu tego obowiązku.

–  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego. Interesujące artykuły w Źródle, Niedzieli, Gościu Niedzielnym. Są czasopisma dla dzieci.


XIV NIEDZIELA ZWYKŁA 5 VII 2020

   Ogłoszenia

–  Dziś o godzinie 1700 nabożeństwo różańcowe dla róż kobiet i mężczyzn. W lipcu modlimy się w intencji wszystkich wypoczywających na wakacjach, by pamiętali o religijnych obowiązkach i świadectwie życia chrześcijańskiego.

– Lipiec jest tradycyjnie miesiącem poświęconym Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, stąd   po  Mszy św. wieczornej odmawiamy litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa.   

– W tym tygodniu w liturgii:

w poniedziałek wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy

  • we wtorek zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 Za dusze w czyśćcu cierpiące.

– w środę św. Jana z Dukli, o godz. 17.30 zapraszamy na adorację i różaniec osoby, które podjęły zobowiązanie duchowej adopcji dziecka poczętego jeszcze nie narodzonego

czwartek od godz. 17.00 adoracja w kościele prowadzona przez Stowarzyszenie Krwi Chrystusa.

– Jak zawsze w drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę świętą w intencji naszej Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej.

– w sobotę Święto św. Benedykta, opata – patrona Europy 

Rozpoczął się czas wakacji i urlopów – w lipcu i sierpniu nie ma Mszy świętej o godzinie 1600 i 1915.

– W czasie wakacji spowiadamy w tygodniu rano od godziny 730 do 8.00 i popołudniu od 1730 do 1800.

– Od 1 lipca do końca sierpnia kancelaria parafialna jest  nieczynna we wtorki i czwartki.  

Jak było zapowiadane w ubiegłą niedzielę w związku z ostatnimi ulewami i zniszczeniami w gospodarstwach wielu rodzin naszej Archidiecezji, na prośbę arcybiskupa Marka Jędraszewskiego jest dziś przeprowadzana zbiórka ofiar na rzecz poszkodowanych w wyniku zalań i podtopień. Ofiary możemy składać do puszki przy ołtarzu M B Nieustającej Pomocy i przy wejściu głównym do kościoła.

–  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego.  Interesujące artykuły w Gościu Niedzielnym, Niedzieli. Są czasopisma dla dzieci.


XIII NIEDZIELA ZWYKŁA 28 VI 2020

 Ogłoszenia

–  Dziś o godzinie 17.30 nabożeństwo czerwcowe.  

 – W przyszłą niedzielę o godzinie 1700 nabożeństwo różańcowe dla róż kobiet i mężczyzn. W lipcu modlimy się w intencji wszystkich wypoczywających na wakacjach, by pamiętali o religijnych obowiązkach i świadectwie życia chrześcijańskiego.

– Lipiec jest tradycyjnie miesiącem poświęconym Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, stąd   po Mszy św. wieczornej odmawiamy litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa. 

– W tym tygodniu:

– w poniedziałek Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła

– w piątek Święto św. Tomasza, apostoła

– w sobotę rocznica poświęcenia Bazyliki na Wawelu

– W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.   W I czwartek miesiąca, godzina święta Straży Honorowej o  17.00.

W I piątek spowiadamy rano od godziny 6.30 i po południu od godziny 17.00.  

–  W I sobotę o godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót. Odwiedziny chorych od godz. 9.00 – zgłaszamy w zakrystii.

– Bóg zapłać za złożone ofiary w ubiegłą trzecią niedzielę miesiąca na remont organów i nowe ławki w kościele. Zebrano 10.887 zł. i 5 euro. Bóg zapłać rodzinom i osobom wpłacającym na konto parafialne.

– Rozpoczął się czas wakacji i urlopów.  Od przyszłej niedzieli, przez okres wakacji, nie ma Mszy świętej o godzinie 1600 i 1915.

– W czasie wakacji spowiadamy w tygodniu rano od godziny 730 do 8.00 i popołudniu od 1730 do 1800.

– Od 1 lipca do końca sierpnia kancelaria parafialna będzie nieczynna we wtorki i czwartki.

– Dzieciom i młodzieży życzymy udanych wakacji. Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy, życzymy dobrego wypoczynku. Niech to będzie wypoczynek z Bogiem. 

– Od 20 lat grupa wolontariuszy ze wspólnoty przy kościele św. Józefa w Krakowie organizuje na Ukrainie rekolekcje dla dzieci polskiego pochodzenia.  Często jest to dla nich jedyna okazja do zorganizowanego wakacyjnego odpoczynku.

W 2019 r. udział brało ponad 330 dzieci z 6 polskich parafii. Z roku na rok akcja się rozszerza, dlatego wolontariusze proszą o wsparcie inicjatywy. Przy kościele wolontariusze zbierają ofiary na ten cel.

Abp Marek Jędraszewski apeluje o solidarność z potrzebującymi.

W związku z ostatnimi ulewami i zniszczeniami, jakie one spowodowały w dobytku licznych wiernych naszej Archidiecezji, w duchu solidarności z potrzebującymi polecam, aby w niedzielę, 5 lipca 2020 r. we wszystkich kościołach Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz poszkodowanych w wyniku zalań i podtopień. Zebrane ofiary należy przekazać do Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Tak więc w niedzielę 5 lipca zostanie przeprowadzona przed kościołem  zbiórka ofiar do puszek na ten cel.

– 6 sierpnia z Krakowa wyruszy piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Tegoroczne pielgrzymowanie, ze względu na ograniczenia związane z epidemią, będzie obwarowane szeregiem ograniczeń – szczegóły w gablotce przy wejściu głównym.

  –  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego.  Interesujące artykuły w Gościu Niedzielnym, Niedzieli, oraz inne czasopisma do czytania w czasie wakacji.   


XII NIEDZIELA ZWYKŁA 21 VI 2020

  Ogłoszenia

–  Dziś o godz. 17.30 nabożeństwo czerwcowe, natomiast w tygodniu po Mszy o godz. 18.00.

– We wtorek 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. W dzieciństwie potrzebujemy rodziców by nas wychowywali, w młodości by nas upominali i pocieszali. Naszymi modlitwami obejmiemy wszystkich ojców, aby byli odpowiedzialni i potrafili sumiennie wywiązywać się ze swoich obowiązków w codziennych staraniach o własne rodziny.

– W środę Uroczystość św. Jana Chrzciciela – odpust w sąsiedniej parafii, Suma o godz. 18.30.

– w czwartek  25 czerwca Ks. Biskup Damian Muskus, udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży, podczas Mszy świętej: o godz. 16.00 dla grupy czwartkowej i o godz. 18.00 dla grupy piątkowej. Szczegóły spotkań i spowiedzi na drzwiach kościoła.

– Zbliża się koniec roku szkolnego i katechetycznego.  Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli na Mszę świętą dziękczynną kończącą rok szkolny w piątek o godz. 18.00. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Możliwość spowiedzi w ciągu całego tygodnia podczas Mszy świętej.

– W sobotę 27 czerwca, będzie Pierwsza Komunia święta uczniów klas trzecich, ze Szkoły Podstawowej nr 109 – pamiętajmy o modlitwie w intencji ich rodzin.

– W dniu wczorajszym w Sanktuarium św. Jana Pawła II, Abp Marek Jędraszewski udzielił błogosławieństwa 40 nowym nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej z naszej diecezji. Wśród nich jest nasz parafianin pan Łukasz Wierzbicki, dołączy tym samym do grona czterech nadzwyczajnych szafarzy w naszej parafii – życzymy Bożego błogosławieństwa w tej posłudze. Nadzwyczajni szafarze Komunii, zanoszą Komunię świętą do chorych.

  –  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego.  Interesujące artykuły w Gościu Niedzielnym, Niedzieli, są czasopisma dla dzieci.

Wszystkim życzymy dobrego przeżycia Dnia Pańskiego i Bożego błogosławieństwa w nowym tygodniu.


XI NIEDZIELA ZWYKŁA 14 VI 2020

 Ogłoszenia

– Przeżywamy Oktawę Bożego Ciała – dziś o godz.  17.30  nabożeństwo czerwcowe z procesją w ramach oktawy Bożego Ciała.

– Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w procesji Bożego Ciała, zwłaszcza paniom i panom, którzy czynnie zaangażowali się niosąc baldachim, feretrony, sztandary, świece. Rodzicom za przygotowanie dzieci z dzwoneczkami i do sypania kwiatów, służbie liturgicznej za pomoc i niesienie nagłośnienia.  Bóg zapłać siostrze Darii i panom za zrobienie ołtarzy, dekoracji i wszelką pomoc przy kościele.

W Oktawie Bożego Ciała codziennie o godz. 18.00 Msza święta i procesja z Najświętszym Sakramentem. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów. Młodzież i dorosłych do niesienia feretronów, baldachimu i świec. Uczcijmy Chrystusa obecnego w Eucharystii – starajmy się liczniej przychodzić, aby te wspaniałe dni oktawy wypadły jak najpiękniej.

– w poniedziałek wspomnienie bł. Jolanty. Wspólnota Wieczernik uczestniczy we Mszy św. o godz. 18.00, a po procesji adoracja Najświętszego Sakramentu.

– w środę 17 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta – Uroczystość odpustowa w Sanktuarium Ecce Homo. Uroczystej Eucharystii o godz. 17.00 będzie przewodniczył Ks. biskup Henryk Tomasik z Radomia. Msza św. będzie na zewnątrz – na placu przed Sanktuarium. Poprzedzona będzie o godz. 16.30 modlitwą w intencji wszystkich, którzy dziękują i proszą o łaski za wstawiennictwem św. Brata Alberta i bł. Siostry Bernardyny – do wspólnej modlitwy serdecznie zapraszają siostry albertynki.

W czwartek  zakończenie Oktawy Bożego Ciała – po procesji poświęcenie wianków, ziół i kwiatów oraz błogosławieństwo małych dzieci.

 – W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W naszej parafii wiele osób i rodzin poświęciło się Bożemu Sercu – w piątek po Mszy o godz. 18.00 na nowo ponowimy ten akt poświęcenia. W tym dniu możemy zyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie Aktu zadośćuczynienia. W piątek z racji uroczystości nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.   Po Mszy wieczornej procesja.

– w sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

– W przyszłą 3 niedzielę miesiąca, składka będzie przeznaczona na remont organów i nowe ławki do kościoła.

18 czerwca w czwartek odbędzie w kościele się obowiązkowe spotkanie kandydatów do bierzmowania. O godz. 19.00 próba dla młodzieży, która przychodziła na spotkania w czwartki, a godz. 20.00 przychodzi na próbę młodzież, która w tym roku miała spotkania w piątki oraz Oaza.

– Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie na Os. Piastów 34, serdecznie zaprasza kandydatów i rodziców do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Liceum jest szkołą katolicką w której kształcenie jest bezpłatne. Planowane jest otwarcie 5 pierwszych klas – szczegóły na afiszu.

– W imieniu Państwa Łukaszczyk z Bukowiny Tatrzańskiej, którzy organizują zbiórkę nakrętek dla swojego synka Andrzejka, pragniemy podziękować wszystkim, którzy do tej pory włączyli się w akcję „Nakrętki dla Andrzejka”. Po segregacji i przeliczeniu przez młodzież oazową naszej parafii zebrano 20 worków nakrętek, tj. ok 250 kg, a co daje 2,5 godziny rehabilitacji 16-letniego Andrzejka chorego na porażenie mózgowe. To jest wyraz miłosierdzia dla niego, ale również troska o czystość naszego środowiska. Ponownie zapraszamy wszystkich do akcji „Nakrętka dla Andrzejka”, którą pragniemy kontynuować.

Prosimy jednocześnie, aby nie wrzucać baterii, żarówek ani innych metalowych nakrętek oraz kapsli, jak tylko same plastikowe nakrętki z produktów spożywczo-przemysłowych.

–  Prasa katolicka do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego.  Interesujące artykuły w Gościu Niedzielnym, Niedzieli, są czasopisma dla dzieci.


X NIEDZIELA ZWYKŁA 7 VI 2020

UROCZYSTOŚĆ  NAJŚWIĘTSZEJ  TRÓJCY

Ogłoszenia

– Przeżywamy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej i zakończenie okresu spowiedzi i Komunii wielkanocnej.

– Dziś o godzinie 17.00 nabożeństwo różańcowe dla róż kobiet i mężczyzn. Intencja modlitwy różańcowej: Za naszą Ojczyznę, by nasz naród wiernie trwał przy Sercu Jezusowym.

– w poniedziałek wspomnienie św. Jadwigi Królowej. O godz. 19.00 będzie spotkanie z rodzicami młodzieży klas VIII, którzy w tym roku pragną przystąpić do bierzmowania.

– w środę o godz. 17.30 zapraszamy na różaniec osoby, które podjęły zobowiązanie duchowej adopcji dziecka poczętego jeszcze nie narodzonego – modlimy się również za matki oczekujące potomstwa.

– w czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa – Boże Ciało.

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski zaprasza reprezentacje parafii na centralną procesję Miasta Krakowa, która rozpocznie się Mszą świętą na Wawelu o godz. 9.00 następnie przejdzie na Krakowski Rynek. Składka w tym dniu przeznaczona jest na budownictwo sakralne w naszej archidiecezji.

W naszym kościele Msze święte w porządku niedzielnym. Po południu o godzinie 16.00 Msza święta będzie przy domu katechetycznym, następnie procesja przejdzie do czterech ołtarzy i zakończenie przy kościele św. Jana Chrzciciela. Dwa ołtarze będą na terenie naszej parafii, pierwszy przy domu pani Grabczak i drugi przy domu państwa Zbrojów.  

Włączmy się w przygotowanie i godne przeżycie tej uroczystości. Pomóżmy w przygotowaniu ołtarzy, niesieniu feretronów, rodziców dzieci z zerówki oraz klas pierwszych i drugich prosimy o przygotowanie do sypania kwiatów – są do wypożyczenia stroje dla dzieci. Klasy czwarte idą w strojach komunijnych. W tym roku wyjątkowo zachowajmy bezpieczeństwo, wyjdźmy z mieszkań na trasę procesji, stańmy na chodniku w bezpiecznej odległości Udekorujmy bloki, domy i okna na trasie procesji – niech Jezus nam błogosławi i zachowa od choroby.

– Jak zawsze w drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę świętą w intencji naszej Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej.

– w sobotę 13 czerwca wspomnienie św. Antoniego z Padwy, kapłana i doktora Kościoła. W tym dniu nabożeństwo fatimskie – o godz. 18.00 będzie Msza święta z kazaniem, po niej Różaniec fatimski i uroczysta procesja wokół kościoła z figurą MB Fatimskiej – prosimy o przyniesienie  świec. Przyjdźmy całymi rodzinami.    

– Studentów zapraszamy do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. We wtorek od 19.30 do 21.00 w Kaplicy Adoracji będzie wystawiony Najświętszy Sakrament, w tym czasie również jest okazja do sakramentu pokuty.

– Ludzi młodych, którzy odczuwają w sobie głos Bożego powołania zachęcamy do szczerej modlitwy o rozeznanie życiowej drogi.

Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Szczegółowe informacje na stronie internetowej seminarium (www.seminarium-krakow.pl).

Wszystkich zachęcamy do modlitwy o nowe powołania. Ciągle potrzeba młodych, którzy gotowi będą odpowiedzieć na Boże wezwanie. W tym roku wyświęconych zostało tylko 9 kapłanów dla naszej diecezji, dlatego potrzeba gorliwej modlitwy całego Kościoła.

– Apostolat Margaretka zaprasza na spotkanie w Kalwarii Zebrzydowskiej w sobotę 13 czerwca. Wyjazd od kościoła o godz. 7.15 – zapisy w zakrystii.

– W przyszłą niedzielę przed kościołem będą kwestować na Hospicjum św. Łazarza

 Prasa katolicka –  do nabycia przy ołtarzu św. Antoniego. Są nowe numery czasopism dla dzieci i młodzieży.   Wszystkim życzymy dobrego przeżycia dzisiejszej Uroczystości.


NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA  ŚWIĘTEGO 31 V 2020  

 Ogłoszenia

–  Dziś o godz. 17.30 zakończenie nabożeństw majowych.

W przyszłą niedzielę o godzinie 17.00 nabożeństwo różańcowe dla róż kobiet i mężczyzn. Intencja modlitwy różańcowej: Za naszą Ojczyznę, by nasz naród wiernie trwał przy Sercu Jezusowym.

– Od jutra rozpoczyna się miesiąc czerwiec poświęcony szczególnej czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez cały czerwiec po Mszy wieczornej odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Dzisiejsza Uroczystość to najstarsze święto w Kościele, obchodzone już w czasach apostolskich. W liturgii Kościoła kończy się okres wielkanocny. Od jutra okres zwykły – w liturgii kolor zielony. Zamiast modlitwy Królowo nieba odmawiamy Anioł Pański.

– Jutro drugi dzień świąteczny, Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze święte o godzinie 6:30, 8:00, 9:30, 16:30 i 18:00.

Zgodnie z nowymi przepisami, od dzisiaj został zniesiony limit ilości osób mogących uczestniczyć w Mszach świętych i nabożeństwach w kościele. Przypominamy, że nadal obowiązuje roztropność i przestrzeganie zasad dotyczących zachowywania odległości między osobami w ławkach i używania maseczek w kościele. Dziękujemy za ofiary na bieżące utrzymanie kościoła oraz przelewane na konto parafialne. Bóg zapłać.

Metropolita Krakowski odwołał z dniem dzisiejszym dyspensy związane z czasem pandemii od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy świętej, z wyjątkiem osób powyżej 65 lat, osobom z objawami infekcji oraz tym, którzy odczuwają obawę zarażenia. 

– we wtorek o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę świętą: Za dusze w czyśćcu cierpiące.

– w środę wspomnienie św męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy

– w czwartek Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

– W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.  Godzina święta Straży Honorowej  w czwartek o 17.00.

– W piątek spowiadamy rano od 6.30 i po południu od godziny 16.00. O godzinie 16.30 Msza święta z Komunią pierwszopiątkową dla dzieci.  O 19.15 Msza św. dla młodzieży.

–  W I sobotę o godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót.

Odwiedziny chorych od godz. 9.00. Jeśli chorzy wyrażają taką wolę, możliwe jest odwiedzanie ich w mieszkaniach z sakramentami świętymi – prosimy zgłosić w zakrystii.

– W przyszłą niedzielę kończy się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.

– Z nocy czwartku na piątek ukradziono kapliczkę Matki Bożej Częstochowskiej przy Markecie Mozart, przy SP 109. Jest to kradzież i dewastacja architektury religijnej osiedla, gdyby ktokolwiek posiadał informacje na ten temat, prosimy zgłosić do parafii. Sprawa kradzieży została zgłoszona na Policję.

– Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Jest wiele różnych czasopism, każdy znajdzie coś dla siebie.


VII  NIEDZIELA  WIELKANOCNA  24 V 2020  

Uroczystość  Wniebowstąpienia  Pańskiego 

Wstęp.

Obchodzimy dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jezus po zmartwychwstaniu przez czterdzieści dni ukazywał się apostołom i mówił im o królestwie Bożym – nie zostawił nas samych. Obiecał, że będzie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Celem naszego życia jest niebo, do którego On wskazuje drogę.  Prośmy Boga, żeby wystarczyło nam sił. Niech towarzyszy nam nadzieja, że dołączymy kiedyś do chwały Chrystusa.

 Ogłoszenia

– Nabożeństwo majowe, połączone z Nowenną do Ducha Świętego, dziś i codziennie o godzinie 17.30. Zachęcamy parafian do odmawiania Litanii Loretańskiej w rodzinach, w mieszkaniach.

Przypominamy, że obowiązek przyjęcia Komunii Świętej w okresie Wielkanocy można spełnić do uroczystości Trójcy Świętej, czyli w tym roku do 7 czerwca. Możliwość spowiedzi każdego dnia – szczegóły na drzwiach kościoła.

– We wtorek Dzień Matki, szczególne życzenia kierujemy do wszystkich Mam, z racji ich Święta. Życzymy opieki Matki Bożej, zdrowia oraz miłości i wdzięczności swoich dzieci.

– W czwartek o godz. 18.00 Msza św. dla Grupy Modlitwy św. Ojca Pio.

– Jak zawsze w ostatni piątek miesiąca, zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 Za zmarłych wypominanych w wypominkach rocznych.

– Czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego będzie w sobotę 30 maja, początek o godz. 19.00. Msza św. o 22.00 – zaprasza wspólnota Wieczernik i inne grupy parafialne. Szczegóły na afiszach.

VI  NIEDZIELA  WIELKANOCNA  17 V 2020

Ogłoszenia

– Nabożeństwo majowe dziś i codziennie o godz. 17.30.

– Jutro, 18 maja, przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II.  Większość obchodów organizowana jest głównie w mediach. Nasza Archidiecezja przygotowała bogaty program na najbliższe dni i zaprasza do udziału w tych wydarzeniach, szczególnie poprzez transmisje w Telewizji Polskiej. Informacje na drzwiach kościoła i na stronie internetowej parafii.

– Od dzisiejszej niedzieli ograniczenia związane z pandemią są złagodzone. W naszym kościele będzie w sumie 67 osób, u Sióstr Albertynek 39 osób. Oczywiście musi być zachowana odległość ok. 2 m, jeden od drugiego i obowiązuje nas przepis, że w publicznej przestrzeni używamy maseczek, zasłaniając usta i nos, to dotyczy obecności w Kościele i w kancelarii. Na czas Komunii św. należy usta odsłonić.

W kaplicy adoracji może przebywać 12 osób.

– W poniedziałek wspólnota Wieczernik zaprasza na Mszę świętą o godz. 19:00.

– Przed Wniebowstąpieniem, które przypada w przyszłą niedzielę, Kościół modli się o dobre urodzaje, o uświęcenie pracy ludzkiej oraz w intencji krajów głodujących, dawne Dni Krzyżowe. Stąd w poniedziałek, wtorek i środę będą modlitwy w tych intencjach.

– Wszystkich pragnących zgłębiać życie i nauczanie św. Jana Pawła II zapraszamy w czwartek na Mszę św. o godz. 18.00, po Mszy nabożeństwo do św. Jana Pawła II.

Od piątku rozpoczyna się Nowenna do Ducha Świętego. 

– Bóg zapłać za złożone ofiary w ubiegłą niedzielę na remont organów i nowe ławki do kościoła. Zebrano 4668 zł. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy ze względu na istniejącą epidemię nie mogąc przyjść do kościoła, wpłacają ofiary na konto parafialne   

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Co tydzień ukazuje się Gość Niedzielny i Niedziela.  Są czasopisma dla dzieci.


V  NIEDZIELA  WIELKANOCNA  10 V 2020

  Ogłoszenia

– Nabożeństwo majowe dziś i codziennie o godzinie 17.30. Zachęcamy parafian do odmawiania Litanii Loretańskiej w rodzinach  w mieszkaniach.

Przypominamy, że obowiązek przyjęcia Komunii Świętej w okresie Wielkanocy można spełnić do uroczystości Trójcy Świętej, czyli w tym roku do 7 czerwca. Możliwość spowiedzi każdego dnia – szczegóły na drzwiach kościoła.

– W środę o godz. 8.00 zapraszamy na Mszę świętą, osoby należące do Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu przypada 100. rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Również w środę 13 maja przypada 103. rocznica objawień Maryi w Fatimie.  Zapraszamy na rozpoczęcie tegorocznych Nabożeństw Fatimskich.   O godz. 18:00 będzie uroczysta Msza święta z kazaniem, po niej Różaniec fatimski – przy udziale tylko 45 osób. Procesji nie będzie.

– w czwartek Święto św. Macieja, apostoła. Stowarzyszenie Krwi Chrystusowej zaprasza na adorację w kościele od godz. 17.00.  

– w sobotę Święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, głównego patrona Polski

– W piątek o godz. 19:00 w sali domu katechetycznego będzie pouczenie przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych, którzy planują chrzest 17 maja oraz 7 czerwca.

– W sobotę 16 maja po Mszy wieczornej spotkanie modlitewne Róż męskich tu w kościele.

– W przyszłą trzecią niedzielę miesiąca składka będzie przeznaczona na remont organów i nowe ławki do kościoła. Bóg zapłać za dotychczas składane ofiary i wpłacane na konto parafialne.

I jeszcze słowo Metropolity krakowskiego:

Drodzy Archidiecezjanie,

Przeciwności, z którymi w ostatnich miesiącach zmaga się społeczność światowa, dotykają boleśnie wszystkich bez względu na pochodzenie i wyznawaną religię. Tym samym jednak owe trudne okoliczności tworzą niezwykłą okazję do zjednoczenia się mimo różnic w pomocy pokrzywdzonym i modlitwie o ustanie epidemii.

W związku z tym Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w imieniu Ojca Świętego Franciszka skierowała do Episkopatów całego świata prośbę, by czwartek, 14 maja 2020 roku uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. W te duchowe praktyki włączą się także – według własnej wiary i tradycji – przedstawiciele innych religii.

Wszystkich – duchownych i świeckich – zachęcam do podjęcia modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji ustania epidemii.  Z serdecznym pasterskim błogosławieństwem.

X Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski


IV  NIEDZIELA  WIELKANOCNA  3 V 2020

  Ogłoszenia

–  Przeżywamy Uroczystość Odpustową ku czci Pana Jezusa Dobrego Pasterza. O godz. 12.30 uroczystą Sumę odpustową odprawi Ks. prałat Zbigniew Kras kapelan Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Modlitw o powołania do służby Bożej.

– Nabożeństwo różańcowe dla róż kobiet i mężczyzn o godzinie 17.00. Intencja modlitwy różańcowej na maj: W intencji naszej Ojczyzny, o ustanie groźnej epidemii, o dobre urodzaje.

– Nabożeństwa majowe codziennie o godz. 17.30. Starajmy się każdego dnia w mieszkaniach, śpiewać lub odmawiać litanię do Najświętszej Maryi Panny.

– W poniedziałek Święto św. Floriana, męczennika – patrona strażaków, hutników i miasta Krakowa.

– We wtorek wspomnienie św. Stanisława Kazimierczyka, Patrona nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. O godz. 18.00 zapraszamy na Mszę świętą: Za dusze w czyśćcu cierpiące.

– W środę święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba

– W piątek Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Jest to drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę świętą w intencji Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej.

– Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

– Wszystkim Parafianom i  Gościom życzymy obfitych łask Pana Jezusa Dobrego Pasterza i radosnego świętowania Odpustu Parafialnego w tych niezwykłych okolicznościach.


III  NIEDZIELA  WIELKANOCNA  26 IV 2020

 Ogłoszenia

– Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi ilości wiernych uczestniczących we Mszy świętej – proporcjonalnie do wielkości świątyni, w naszym kościele może jednorazowo uczestniczyć 45 osób, u Sióstr Albertynek 26 osób. Oczywiście dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, musi być zachowana odległość – dlatego na ławkach są umieszczone niebieskie znaki, gdzie można wejść. Młodszych prosimy wejść na chór, jest tam 11 miejsc. W kaplicy adoracji jest 8 miejsc. Nadal obowiązuje nas przepis, że w publicznej przestrzeni używamy maseczek, zasłaniając usta i nos, to dotyczy obecności w Kościele i w kancelarii. Na czas Komunii św. należy usta odsłonić.

Nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedzielne, której udzielił Ks. Arcybiskup Metropolita.

– Spowiedź święta jest w domu katechetycznym – szczegółowe informacje na drzwiach kościoła.

– Dzisiejsza niedziela rozpoczyna XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Często czytajmy i rozważajmy Pismo święte, gdyż jak mówił św. Hieronim Nieznajomość Pisma świętego  jest nieznajomością Chrystusa.

– W przyszłą niedzielę nabożeństwo różańcowe dla róż kobiet i mężczyzn o godzinie 17.00. Intencja modlitwy różańcowej na maj: W intencji naszej Ojczyzny, o ustanie groźnej epidemii, o dobre urodzaje.

– We wtorek 28 kwietnia przypada 43. rocznica śmierci Ks. prałata Andrzeja Bajera, długoletniego proboszcza i budowniczego tej świątyni. O 18:00 będzie odprawiona Msza św. za zmarłego kapłana.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.  Godzina Święta Straży Honorowej w  czwartek o 17.00, będzie to również rozpoczęcie nabożeństw majowych, ale bez procesji.

–  W piątek spowiadamy rano od godziny 6.30 i po południu od godziny 16.00. Msza święta dla dzieci o godzinie 16.30. O godzinie 19.15 Msza dla młodzieży, szczególnie z udziałem kandydatów do bierzmowania.  Spowiedź święta jest w domu katechetycznym.

–  W I sobotę o godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót. Nie ma odwiedzin chorych, tylko w przypadku zagrożenia życia.

W liturgii Kościoła w tym tygodniu:

–  W środę święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

– W piątek 1 maja wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. W tym dniu Arcybiskup metropolita krakowski udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Nabożeństwa majowe będą codziennie o godz. 17.30. Zadbajmy o dekorację przydrożnych  kaplic.

– W sobotę 2 maja, wyjątkowo w tym roku będziemy obchodzić liturgicznie Uroczystość NMP Królowej Polski – Msze święte będą w porządku niedzielnym. Ze względu na to, że 3 maja przypada 4 niedziela wielkanocna, a według przepisów liturgicznych niedziele Wielkanocy mają pierwszeństwo przed wszystkimi Uroczystościami.

4 niedziela Wielkanocy to niedziela Dobrego Pasterza. W naszej parafii uroczystość odpustowa. O godz. 12.30 uroczystą Sumę odpustową odprawi Ks. prałat Zbigniew Kras kapelan Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Procesji nie będzie.

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy nie mogąc przyjść do kościoła wpłacają ofiary na konto parafialne  przeznaczone na  remont organów i nowe ławki. Bóg zapłać!

– Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, która znajduje się przy ołtarzu św. Antoniego.

Niech tegoroczny Tydzień Biblijny pomoże nam na nowo odkryć Ewangelię, niezawodne źródło Bożej mądrości.


II  NIEDZIELA  WIELKANOCNA  czyli  MIŁOSIERDZIA BOŻEGO   19 IV 2020

 Obchodzimy dziś Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia   Niewątpliwie współczesny świat i każdy z nas potrzebuje Bożego miłosierdzia, dlatego podczas adoracji po Mszy świętej, będziemy prosić o miłosierdzie nad całym światem, o ustanie groźnej choroby. 

Ogłoszenia:

– Nieszpory niedzielne o godz. 17:30.

Tegoroczne Święto Miłosierdzia Bożego spędzimy w domach, duchowo pielgrzymując do tak bliskiego nam Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

– Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 76. Tydzień Miłosierdzia. W Wielkim Poście spełnialiśmy uczynki miłosierdzia. Wiemy, że przez cały rok nasz parafialny zespół Caritas wydaje   żywność dla ubogich z parafii – Bóg zapłać paniom, które się troszczą i trudzą. Również przez cały rok możemy składać ofiary na ten cel. Nie będziemy więc przeprowadzać dodatkowych akcji, ale może częściej pamiętajmy puszce, gdzie można złożyć ofiarę, by następnie zakupić towar i wspomóc biednych i ubogich.   Pamiętajmy w modlitwie o pracownikach, wolontariuszach, darczyńcach i podopiecznych Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

– W tym tygodniu w liturgii:

– w czwartek Uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

– w sobotę Święto św. Marka Ewangelisty – dzień imienin metropolity krakowskiego Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Pamiętajmy o modlitwie w jego intencji.

Wszystkim solenizantom tego tygodnia, składamy serdeczne życzenia… Niechaj Chrystus Zmartwychwstały nam wszystkim błogosławi i udzieli łaski Miłosierdzia. W rodzinach obdarzajmy się wzajemnie miłością i serdecznością.

W związku z trwającą epidemią  nadal zachowujmy daleko idącą ostrożność, spokój i cierpliwość. Stosujmy się do komunikatów i postanowień Ministerstwa Zdrowia.

Nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedzielne, której udzielił Ks. Arcybiskup Metropolita. Prosimy, aby wierni pozostawali jeszcze w swoich mieszkaniach. Dzisiaj jeszcze, na nabożeństwach jednorazowo może być w kościołach tylko do 5 osób.

Od 20 kwietnia ograniczenia związane z pandemią są już złagodzone. W kościołach będzie mogło brać udział więcej wiernych – jedna osoba na 15 m2. W naszym kościele będzie to odpowiadało ok. 45 osób, u Sióstr Albertynek 26 osób. Oczywiście musi być zachowana odległość ok. 2 m, jeden od drugiego i obowiązuje nas przepis, że w publicznej przestrzeni używamy maseczek, zasłaniając usta i nos, to dotyczy obecności w Kościele i w kancelarii. Na czas Komunii św. należy usta odsłonić.

Od jutra adoracja w kaplicy będzie od godz. 8.30 do 18.00 – w kaplicy może przebywać tylko 8 osób.

– Spowiedź święta jest w domu katechetycznym pół godziny przed Mszą świętą.

– Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, która jest przy ołtarzu św. Antoniego.


Wielkanoc  12 IV 2020 

Ogłoszenia:

–   Przeżywamy największe Święto chrześcijan.   Wszystkim Parafianom i Gościom składamy najlepsze życzenia – aby Zmartwychwstały Chrystus napełnił każdego nadzieją i pokojem serca oraz obdarzył cierpliwością w przeżywaniu tego trudnego czasu.  Niech  nadzieja na zawsze zagości w naszych sercach i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

– Przez cały tydzień przeżywamy Oktawę Wielkanocy, którą kończy Niedziela Miłosierdzia Bożego, dlatego w piątek nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych.

– Dziękuję Siostrze Darii zakrystiance za wystrój Ciemnicy i Grobu oraz panon za pomoc. Bóg zapłać Różom i wszystkim, którzy złożyli ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

Dziś i jutro Nieszpory świąteczne i Nowenna do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.30. Natomiast od wtorku do soboty Nowenna do Miłosierdzia Bożego codziennie po Mszy świętej o godz. 18.00.

–  Jutro drugi dzień świąteczny – Msze święte w porządku niedzielnym.  W tym dniu cała nasza archidiecezja modli się i wspiera ofiarami Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

– Zawiesiliśmy zbieranie składki w czasie Eucharystii. Kto jednak chciałby złożyć ofiarę, może to uczynić przed Obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy nie mogąc przyjść do kościoła wpłacają ofiary na konto parafialne  przeznaczone na  remont organów i nowe ławki. Bóg zapłać!

–  Składamy serdeczne podziękowanie za wielki dar miłości i miłosierdzia wszystkim, którzy w czasie Wielkiego Postu złożyli produkty spożywcze trwałe, dla biednych i potrzebujących w naszej parafii. Dziękujemy za trud i poświęcenie paniom z Zespołu Parafialnego Caritas, które to rozdzielały i wydawały.  Wszystkim Bóg zapłać!

–  Zachęcamy do czytania świątecznych wydań prasy katolickiej, która znajduje się przy ołtarzu św. Antoniego.


Niedziela Palmowa  Męki  Pańskiej – 5.IV.2020 r.

– Przeżywamy Niedzielę Palmową – poświęcenie palm na każdej Mszy świętej.

 – We wtorek o godz. 18:00 Msza święta: Za dusze w czyśćcu cierpiące.

–  Baranki wielkanocne i Paschaliki na stół wielkanocny można nabyć w zakrystii  – niech nie zabraknie na stole wielkanocnym takiego baranka – to nasza jałmużna postna.

– Dziękujemy Parafianom za składane dary – produkty żywnościowe dla biednych z parafii, świąteczne paczki są już rozdzielane.

Składam serdeczne podziękowanie Paniom z P. Z. Caritas za trud robienia paczek i wydawanie w tym wyjątkowym czasie.

– Zawiesiliśmy zbieranie składki w czasie Eucharystii. Kto jednak chciałby złożyć ofiarę, może to uczynić przed Obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim którzy nie mogąc przyjść do kościoła składają ofiary na konto parafialne  przeznaczone na  remont organów i nowe ławki oraz na kwiaty do Bożego Grobu. Bóg zapłać!

–  Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, złożone przez Różę  św. Klary.

– Kapłan do chorego może się udać tylko w sytuacji zagrożenia życia.  Zachęcamy do oglądania transmisji Mszy świętej w telewizji i przyjmowania duchowego Komunii świętej. Jako kapłani w modlitwie przed Najśw. Sakramentem i brewiarzowej modlimy się w intencji wszystkich parafian i prosimy o modlitwę za nas.

– Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Wielki Tydzień.

– Spowiedź jest codziennie do środy podczas Mszy św: 6.30;  8.00; 18.00, oraz od godz. 17.00 do 18.00 w kościele i w domu katechetycznym w salce. Natomiast jest możliwość umówienia się telefonicznie na spowiedź. (12-411 61 28).    Przypominamy, że tylko 5 osób może przebywać w kościele. Oczekujący na zewnątrz kościoła na spowiedź powinni zachować odpowiednie odległości i nie stwarzać zgromadzenia osób.

Jednocześnie przypominamy, że okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej trwa w tym roku  już od 26 lutego aż do 7 czerwca.

W Wielki Czwartekpamiątka Ostatniej Wieczerzy podczas której Pan Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii i Sakrament Kapłaństwa. Msza św. o godz. 1800 i przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy oraz adoracja do godz. 22.00.

Wielki Piątekdzień śmierci Jezusa na Krzyżu. Obowiązuje post ścisły – nie ma żadnej dyspensy. Post obowiązuje dorosłych od 18 do 60 roku życia – można jeść 3 razy dziennie w tym raz do syta. Przez cały Wielki Piątek jest adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. Przypominamy, że tylko 5 osób może przebywać w kościele.

W godzinie konania Jezusa na Krzyżu o  15:00  będzie rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego. Objawiając się Siostrze Faustynie Jezus mówił: Pragnę, abyś przez te dziewięć dni nowenny sprowadzała dusze do zdroju Miłosierdzia Mojego… Nowenna do Miłosierdzia Bożego rozpocznie się w Wielki Piątek i trwać będzie do soboty przed niedzielą Miłosierdzia Bożego.   

Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godzinie 18:00, czytanie opisu Męki Pańskiej wg naocznego świadka św. Jana, uroczysta modlitwa powszechna, adoracja Krzyża, Komunia święta i przeniesienie Pana Jezusa do Grobu – adoracja będzie całą noc – tylko 5 osób może przebywać w kościele, jeżeli ktoś wychodzi, wówczas może wejść kolejna osoba.

W tym roku z zaleceniem papieża Franciszka z adoracją Krzyża nie łączymy składania ofiar na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Składka  na ten cel odbędzie się w dniu 13 września br.

Wielka Sobota – od wczesnych godzin rannych możemy przyjść na adorację Pana Jezusa w Grobie – tylko 5 osób może przebywać w kościele. Przed południem nie ma święcenia pokarmów – natomiast w niedziele rano ojciec lub matka powinna w mieszkaniu odmówić tekst błogosławieństwa i wspólnie z rodziną pomodlić się przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst takiego błogosławieństwa jest na stronie internetowej parafii.

Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się o godz. 20:00 – Wigilia Paschalna, to Pascha Jezusa Chrystusa uroczyście celebrowana przez wspólnotę wierzących – w kościele nastąpi zapalenie Paschału,  poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie obietnic chrztu świętego i uroczysta Msza święta Zmartwychwstania Pańskiego.  

Wielka Niedziela – Dzień Zmartwychwstania Pana Jezusa – jest to największe Święto chrześcijan.   Przeżyjmy godnie ten dzień w gronie najbliższej rodziny.

Od Wielkiej Niedzieli 12 kwietnia aż do odwołania może uczestniczyć w kościele 5 osób.

– Jako Duszpasterze prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, oraz o ducha wspólnej modlitwy za świat pochłonięty epidemią.  POZOSTAŃMY  w Wielkim Tygodniu  w MIESZKANIACH !

Zachęcamy  do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej. 

–  Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, która znajduje się przy ołtarzu św. Antoniego.

Wszystkim życzymy głębokich duchowych przeżyć w Wielkim Tygodniu…

Zawiadomienie w sprawie odwiedzania grobów w okresie Wielkiego Tygodnia

Szanowni Państwo!

(od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 19 kwietnia 2020 r.  –  zakaz odwiedzania grobów)

Zbliża się okres Wielkanocy – w tym czasie jest  wzmożony ruch osób na cmentarzach, związany  z pracami porządkowymi przy grobach z okazji Świąt Wielkanocy.  W obecnej sytuacji nie powinny nam one przesłonić trwającego w Polsce stanu epidemii i różnych zagrożeń z tym związanych.  Porządkowanie grobów bliskich można odłożyć w czasie i dokonać ich w bezpiecznym dla wszystkich okresie.
W świetle aktualnie obowiązujących aktów prawnych w związku z trudną sytuacją proszę o bezwzględne stosowanie się do ograniczeń związanych z zakazem poruszania się zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 566 ze zm.) także, jeżeli chodzi o czynności wykonywane na terenie cmentarza parafialnego (prace porządkowe, dekoracyjne grobów i ich otoczenia).

Zgodnie z § 5 ww Rozporządzenia:
W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 19 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu:
1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;
4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
Przemieszczanie się zatem w innych celach, aniżeli powyżej wymienione jest zakazane. Proszę o wyrozumiałość i stosowanie się do obowiązujących przepisów.

        Proboszcz

Ks. Dionizy Jedynak


5 Niedziela Wielkiego Postu – 29.III.2020 r.

Wstęp:

Zasłonięty krzyż przypomina, że Wielki Post powoli się wypełnia.  Już wkrótce poznamy, że krzyż jest drzewem, z którego płynie życie.   Godzina Chrystusa jest już bliska, bądźmy razem z Nim.   Módlmy się wzajemnie za siebie  w swoich mieszkaniach uczestnicząc w transmisjach radiowych i telewizyjnych..

Dziś mieliśmy rozpocząć rekolekcje wielkopostne, ale wydarzenia ostatnich tygodni sprawiają, że trzeba pomyśleć, by taki święty czas rekolekcji przeżyć w gronie rodzinnym. Warto skorzystać z dostępnych w internecie propozycji, a nade wszystko pochylić się nad tekstami Ewangelii, podjąć rodzinną rozmowę na tematy religijne, ufną modlitwą otoczyć swoich bliskich, chorych, sprawy naszej Ojczyzny i całego świata, który tak bardzo potrzebuje Bożej mądrości.

  Ogłoszenia:

– W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.  Godzinę świętą Straży Honorowej – każdy indywidualnie przeżywa na modlitwie w mieszkaniu.

– Spowiedź jest codziennie podczas Mszy św: 6.30;  8.00; 18.00. Natomiast jest możliwość umówienia się telefonicznie na spowiedź. (12-411 61 28). Od 30 marca spowiadamy codziennie od godz. 17.00 do 18.00 w kościele i w domu katechetycznym w salce.

Przypominamy, że tylko 5 osób może przebywać w kościele. Oczekujący na zewnątrz kościoła na spowiedź powinni zachować odpowiednie odległości i nie stwarzać zgromadzenia osób.

Jednocześnie przypominamy, że okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej trwa w tym roku  już od 26 lutego aż do 7 czerwca.

– W związku z wprowadzeniem stanu epidemii – odwiedzin chorych w mieszkaniach nie będzie. Kapłan do chorego może się udać tylko w sytuacji zagrożenia życia.  Zachęcamy do oglądania transmisji Mszy świętej w telewizji i przyjmowania duchowego Komunii świętej. Jako kapłani w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem i brewiarzowej modlimy się w intencji wszystkich parafian i prosimy o modlitwę za nas.

– Zawiesiliśmy także zbieranie składki w czasie Eucharystii. Kto jednak chciałby złożyć ofiarę, może to uczynić przed Obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim którzy nie mogąc przyjść do kościoła składają ofiary na konto parafialne  przeznaczone na  remont organów i nowe ławki oraz na kwiaty do Bożego Grobu.

– w piątek 3 kwietnia w Sanktuarium Świętego Brata Alberta o godz. 17:00 sprawowana będzie Msza święta pod przewodnictwem bp Jana Zająca z racji odpustu ku czci Chrystusa Cierpiącego Ecce Homo. W tym dniu Sanktuarium jest kościołem stacyjnym w ramach wielkopostnego pielgrzymowania – ze względu na panująca sytuację będzie uczestniczyć tylko 5 sióstr.

–  Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, złożone przez Różę  Matki Bożej Częstochowskiej, św. Franciszka z Asyżu, św. Jana Pawła II, św. Jadwigi Śląskiej, św. Marty. Bóg zapłać!

– Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na wszystkich Mszach świętych.

–  Baranki wielkanocne i Paschaliki na stół wielkanocny można nabyć w zakrystii  – ofiara przy tym złożona jest przeznaczona na Caritas, na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym, na wyjazdy wakacyjne dla dzieci – niech nie zabraknie na stole wielkanocnym takiego baranka – to nasza jałmużna postna.

– Kosz na trwale produkty żywnościowe, wystawiony jest przed ołtarzem Matki Bożej Częstochowskiej.   Dziękujemy za złożone dotychczas dary.

– Jako Duszpasterze prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, oraz o ducha wspólnej modlitwy za świat pochłonięty epidemią.

POZOSTAŃMY  w najbliższym czasie w MIESZKANIACH !

Zachęcamy  do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej. 

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, jest jeszcze nasza parafialna gazetka Dobry Pasterz.


4 Niedziela Wielkiego Postu – 22.III.2020 r.

Czwarta niedziela Wielkiego Postu przynosi nam przesłanie pełne nadziei. Niech nasze umysły i serca będą gotowe na przyjęcie Słowa Bożego. Jezus przechodzi. On ma moc przywrócić nam  wewnętrzny wzrok. Podczas tej Eucharystii prośmy, by oczyścił nasze oczy ze ślepoty grzechu i udzielił ludziom łaski powrotu do Boga. Prośmy za ludzi chorych, za całą służbę zdrowia, by miłosierny Bóg uchronił od groźnej choroby.

 Ogłoszenia:

Msze św. niedzielne i w ciągu tygodnia odbędą się w normalnym porządku i wszystkie zamówione intencje zostaną odprawione o podanych godzinach. We Mszy św. może uczestniczyć najbliższa rodzina, która zamówiła intencję (nie więcej niż 50 osób).

Bardzo prosimy o dyscyplinę w dostosowaniu się do obecnej sytuacji!

KAPLICA ADORACJI otwarta od poniedziałku do soboty w godz. od 8.30 do 16.00.

– W związku z wprowadzeniem przez Rząd stanu epidemii – odwiedzin chorych w mieszkaniach nie będzie. Kapłan do chorego może się udać tylko w sytuacji zagrożenia życia.  Zachęcamy do oglądania transmisji Mszy świętej w telewizji i przyjmowania duchowego Komunii świętej. Jako kapłani w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem i brewiarzowej modlimy się w intencji wszystkich parafian i prosimy o modlitwę za nas. 

– W środę 25 marca Uroczystość Zwiastowania Pańskiegoto Dzień Świętości Życia. Tak jak w poprzednich latach zechciejmy podjąć duchową adopcję dziecka poczętego jeszcze nienarodzonego. Jezus mówił: kto by jedno takie dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje.  Na ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i w kaplicy M.B. Częstochowskiej są do zabrania foldery.  Zalecamy prywatny sposób podjęcia Duchowej Adopcji, poprzez indywidualne odmówienie formuły przyrzeczenia w mieszkaniach.

W kościele przyrzeczenie i przyjęcie duchowej adopcji nastąpi w środę  podczas Mszy św.  o godz. 8.00 i 18.00. Po wypełnieniu, część tego folderu przynosimy do kościoła w najbliższym możliwym  terminie.

– W czwartek o godz. 18.00 Msza św. dla Grupy Modlitwy Św. O. Pio.

– W piątek Droga Krzyżowa – odwołana

 –  Baranki wielkanocne i Paschaliki na stół wielkanocny można nabyć w zakrystii  – ofiara przy tym złożona jako jałmużna postna jest przeznaczona na Caritas, na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym, na wyjazdy wakacyjne dla dzieci.

– Kosz na trwale produkty żywnościowe, wystawiony jest przed ołtarzem Matki Bożej Częstochowskiej w celu przygotowania paczek świątecznych, wielkanocnych dla biednych i potrzebujących naszej parafii. Dziękujemy za złożone dotychczas dary.

– Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, złożone przez Różę pw. Wniebowzięcia;   św. Elżbiety i św. Moniki. Bóg zapłać!

 – Jako Duszpasterze prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, oraz o ducha wspólnej modlitwy za świat pochłonięty epidemią.

POZOSTAŃMY  w najbliższym czasie w MIESZKANIACH !

Zachęcamy  do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej.

Przyjmując Komunię św. duchowo wzbudźmy w sobie pragnienie przyjęcia Komunii Świętej. Odmówmy w czasie Komunii modlitwę św. Alfonsa Liguoriego:

„Jezu mój! wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie.

Miłuję Cię nade wszystko i pragnę Cię posiadać w duszy mojej.

Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do serca mojego.

Obejmuję Cię jakbyś już do mnie przyszedł i cały z Tobą się łączę, nie dozwól, abym się miał oddalić od Ciebie.”

Odwołanie spotkań jest okazją, aby każdy ochrzczony w czasie tegorocznego Wielkiego Postu indywidualnie zadbał o swoje życie duchowe poprzez osobistą modlitwę w mieszkaniu, lekturę Pisma Świętego, różne formy rozważań i rekolekcji, które są dostępne w Internecie.

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, jest jeszcze nasza parafialna gazetka Dobry Pasterz. Są czasopisma dla dzieci.

Wszystkim życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia, wytrwania w dobrych postanowieniach i dobrego przeżycia Dnia Pańskiego.


3 Niedziela Wielkiego Postu –  15.III.2020 r.

 

 – Jako Duszpasterze pragniemy dbać o bezpieczeństwo naszych parafian, również w przestrzeni sakralnej, dlatego: w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego  nie będzie nabożeństwa Gorzkich Żali w najbliższe niedziele – o godz. 15.00 u Sióstr Albertynek oraz w kościele parafialnym o godz. 17.00 – aż  do  odwołania !!! 

We wtorek 17 marca w Sanktuarium św. Brata Alberta Ecce Homo  nie będzie Mszy św. o godz. 17.00  w intencji wszystkich, którzy proszą o łaski za przyczyną św. Brata Alberta i bł. Matki Bernardyny.

W piątki Droga Krzyżowa tylko przy udziale 50 osób – o godz. 17.30 i 19.00 w kościele. Natomiast u Sióstr Albertynek tylko dla Sióstr.

Dlatego prosimy drogę krzyżową rozważać w mieszkaniu.

Msze św. niedzielne i w ciągu tygodnia odbędą się w normalnym porządku i wszystkie zamówione intencje zostaną odprawione o podanych godzinach. We Mszy św. może uczestniczyć najbliższa rodzina, która zamówiła intencję (nie więcej niż 50 osób).

Bardzo prosimy o dyscyplinę w dostosowaniu się do obecnej sytuacji!

KAPLICA ADORACJI otwarta od poniedziałku do soboty w godz. od 8.30 do 18.00. 

–  Dziś i w najbliższe niedziele po każdej Mszy świętej, w domu katechetycznym, są rozprowadzane przez Zespół Charytatywny baranki wielkanocne i Paschaliki na stół wielkanocny – ofiara przy tym złożona jako jałmużna postna jest przeznaczona na Caritas, na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym, na wyjazdy wakacyjne dla dzieci.

 – Kosz na trwale produkty żywnościowe, wystawiony jest przed ołtarzem Matki Bożej Częstochowskiej w celu przygotowania paczek świątecznych, wielkanocnych dla biednych i potrzebujących naszej parafii.

– W czwartek Uroczystość św. Józefa oblubieńca NMP

– Jest możliwość zamówienia kart wstępu na beatyfikację Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego, która odbędzie się w Warszawie 7 czerwca – zamówienia można składać w zakrystii lub w kancelarii do 22 marca.

W związku z zaistniałą sytuacją pragniemy poinformować, że: 

– Odwołane zostają Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci, studentów i dorosłych.

– Odwołane zostają wszystkie spotkania grup parafialnych oraz katechezy dla narzeczonych i poradnie. 

– Jako Duszpasterze prosimy o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, oraz o ducha wspólnej modlitwy za świat pochłonięty epidemią.

POZOSTAŃMY  w najbliższym czasie w MIESZKANIACH !

Zachęcamy  do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej.

Odwołanie spotkań jest okazją, aby każdy ochrzczony w czasie tegorocznego Wielkiego Postu indywidualnie zadbał o swoje życie duchowe poprzez osobistą modlitwę w mieszkaniu, lekturę Pisma Świętego, różne formy rozważań i rekolekcji, które są dostępne w Internecie.

Korzystajmy z książeczek, gdzie mamy teksty różnych modlitw w tym Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

 Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.  Interesujące artykuły w Niedzieli, Źródle, a w Gościu Niedzielnym są czasopisma dla dzieci. Jest jeszcze nowy numer gazetki parafialnej Dobry Pasterz,


Szanowni Państwo

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.
Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 ℃i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl

Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski